Denník N

Petra Vlhová je majsterkou sveta, v obrovskom slalome získala pre Slovensko historické zlato

Foto – TASR
Foto – TASR

Petra Vlhová je majsterkou sveta v obrovskom slalome. Vo švédskom Aare získala pre Slovensko historicky prvé zlato z lyžiarskych MS.

Vo štvrtkovej súťaži triumfovala s náskokom 14 stotín pred Nemkou Viktoriou Rebensburgovou, bronzovú priečku obsadila Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,38).

„Je to také úžasné, neviem, čo mám povedať. Toto som nečakala. Nemala som dobrý pocit z mojej jazdy v 2. kole a keď som sa dostala do vedenia, hovorila som si, že to bude tesné. Mala som skvele pripravené lyže, pustila som ich a vyšlo to. Neuveriteľné. Sme malý tím z malej krajiny, som taká hrdá, že som mohla získať zlato pre Slovensko,“ vravela Vlhová pre ORF.

Vlhová vybojovala v Aare už druhý cenný kov, keď nadviazala na striebro z alpskej kombinácie. K zlatu jej ako prvá gratulovala Mikaela Shiffrinová.

Jazda Vlhovej a Rebensburgovej

Mnoho tvrdej práce

Slovenská lyžiarka uspela napriek tomu, že sa v prvom aj druhom kole nevyhla zaváhaniu.

Po úvodnej časti bola Vlhová druhá, na víťazku Rebensburgovú strácala 0,19 sek. Nemka štartovala v druhom kole ako posledná a na záverečnom medzičase mala náskok 0,40 sek. Tesne pred cieľom však spomalila a Vlhová tak mohla oslavovať zisk zlata.

V sobotu čaká Vlhovú posledný štart na MS, predstaví sa v slalome.

„Boli to neskutočné preteky. Gratulujem celému tímu. Fantastické, sme majstri sveta. Je za tým množstvo tvrdej práce, Livio Magoni je mág,“ povedal pre RTVS otec slovenskej lyžiarky Igor Vlha.

Foto – TASR

Po 1. kole bola nahnevaná

Organizátori museli skrátiť trať 1. kola, ktorú staval Livio Magoni, tréner Vlhovej. Pre silný vietor vo vrchnej časti sa išlo z rezervného štartu, pretekárkam navyše sťažoval výkony aj mäkký povrch.

Najlepšie sa s náročnými podmienkami v 1. kole vyrovnala Rebensburgová so štartovým číslom 3, ktorá oproti suverénnej líderke Svetového pohára Shiffrinovej predviedla razantnejšiu jazdu, aj keď nie najagresívnejšiu.

Hneď za Nemkou sa na trať vydala Vlhová, vicemajsterka sveta v alpskej kombinácii odštartovala výborne a vďaka dravému formátu jazdy viedla už na prvých dvoch meraných úsekoch. Na treťom medzičase napriek príliš nízkemu nájazdu do oblúka mala náskok 38 stotín.

Krátko pred cieľom ju ešte raz vyhodilo z línie, napriek tomu sa zaradila na druhé miesto s odstupom 19 stotín na vedúcu Rebensburgovú. Priebežná tretia priečka patrila s odstupom 0,37 sekundy Nórke Ragnhild Mowinckelovej (+0,37), Shiffrinová bola štvrtá (+0,44).

„Bola som trošku nahnevaná, lebo som vedela, že som urobila dve veľké chyby. Napriek nim som prišla do cieľa len so stratou 19 stotín. Viem, kde si mám dať pozor, kde sa dá zrýchliť. Druhé kolo bude veľký boj, dá sa však povedať, že je možno lepšie útočiť z druhého miesta než ísť z prvého,“ povedala Vlhová v cieli 1. kola.

Foto – AP

Zlato napriek chybe

V 2. kole za stále náročných podmienok hodila najprv rukavicu súperkám Talianka Federica Brignoneová, siedma po 1. kole. Z čelnej pozície ju nedokázala zosadiť obhajkyňa titulu Tessa Worleyová z Francúzska, ale Shiffrinová ju sústredenou jazdou predstihla o pol sekundy.

Mowinckelová zaostala a prišiel rad na Vlhovú. Tá od úvodu nasadila správne tempo, držala si vedenie a napriek zaváhaniu po 2. medzičase doviezla do cieľa náskok 38 stotín na Američanku. Rebensburgová rovnako odštartovala výborne, zdalo sa, že si zlato postráži, ale v cieľovom úseku stratila a napokon titul prenechala Vlhovej. (tasr)

Petra Vlhová

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie