Denník N

Odkaz MMŠ: O úspechu talianskeho Hnutia 5 hviezd, ktoré je v skutočnosti dielom jedného geniálneho manipulátora

Beppe Grillo. Foto – TASR/AP
Beppe Grillo. Foto – TASR/AP

Hnutie 5 hviezd, ktoré v Taliansku pred rokom vyhralo parlamentné voľby a dnes je vo vládnej koalícii s radikálnou pravicou, je mnohými ľavičiarmi považované za prísľub budúcnosti, v ktorej zastupiteľskú demokraciu vystrieda „priama demokracia“.

Lenže po prečítaní tejto fascinujúcej (a veľmi dlhej) reportáže magazínu Wired by nadšenci priamej demokracie, v ktorej sa bude môcť každý podieľať na rozhodovaní hlasovaním na webe, spozornieť. Hnutie 5 hviezd vyzerá navonok ako spolok slobodomyseľných anarchistov, ale v skutočnosti sa nevedomky stáva manipulovaným davom.

Mozgom, ktorý toto hnutie stvoril, nie je známy komik Beppe Grillo, ktorý bol dlhé roky jeho tvárou, ale génius, o ktorom ste možno ešte vôbec nepočuli – Gianroberto Casaleggio. Zomrel v roku 2016 na mozgový nádor, ale jeho dlhoročná stopa v budovaní hnutia je nezmazateľná.

Beppe Grillo začal svoju politickú kariéru v roku 2004, práve vtedy, keď ho navštívil Casaleggio a ponúkol mu svoje služby a idey. Grillo ním bol očarený, hoci priznal, že vyzeral ako „génius zla“. Vysvetlil Grillovi všetko o webe, priamej demokracii, sociálnych sieťach, intranete a mnoho ďalšieho. Bol ako František z Assisi, „len sa namiesto k vlkom prehováral k internetu“, hovoril o ňom Grillo.

Pod jeho vplyvom založil Grillo blog, v ktorom rozvíjal emóciu bublajúcu v talianskej spoločnosti, na ktorú ho upozornil Casaleggio – hnev. (Politickú silu hnevu Casaleggio do hĺbky pochopil, keď uvidel sci-fi triler V ako Vendetta.)

„Bolo to jasné,“ napísal o ňom Grillo, „bol to blázon.“ Lenže jeho idey fungovali. A Grillov blog tiež. Behom dvoch rokov sa stal nielen najčítanejším médiom v Taliansku, ale zaradil sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie