Denník N

Logo Športový NewsfilterŠportový newsfilter: Vlhová má tri medaily, a to sa ešte len zahrieva

Zlato, striebro a bronz Petry Vlhovej z MS. Foto – TASR
Zlato, striebro a bronz Petry Vlhovej z MS. Foto – TASR

[Pre sériu článkov Slafkovského začiatky v NHL vycestoval reportér Denníka N Štefan Bugan na mesiac do Kanady. Na tomto odkaze nájdete všetky články série a aktivujete odoberanie témy, e-mailom vás upozorníme zakaždým, keď vyjde nový článok priamo zo zámoria.]

1. Zlato, striebro, bronz

Petra Vlhová má 23 rokov a už teraz je najlepšou lyžiarkou slovenskej histórie. Žiadna Slovenka ani Slovák doteraz na majstrovstvách sveta nezískali individuálnu medailu. Vlhová vo švédskom Åre najprv vyhrala striebro v kombinácii, potom zlato v obrovskom slalome a napokon bronz v slalome.

Striebro má aj z tímovej súťaže spred dvoch rokov v St. Moritzi.

Darí sa jej aj vo Svetovom pohári. Na pódiu zatiaľ bola 22-krát, prvá osemkrát. Veronika Velez-Zuzulová síce bola na pódiu 30-krát, no na najvyššom stupienku „len“ päťkrát. Z MS nemá žiadnu individuálnu medailu.

Z Vlhovej sa postupne stáva univerzálka. Nielenže sa zlepšuje v slalome, ale vyhráva už aj v obrovskom slalome a veľký potenciál ukázala aj v zjazde. Úspechy sa dajú predpokladať aj v superobrovskom slalome.

Tina Mazeová, bývalá celková víťazka Svetového pohára, si myslí, že Vlhová má na to, aby vyhrávala vo všetkých disciplínach. Aj Mazeová začala v slalome.

Vlhová sa ešte len zahrieva, stále má len 23 rokov. Ak bude napredovať tempom ako doteraz, môžeme sa od nej dočkať obrovských úspechov a rokov krásnych súbojov s Mikaelou Shiffrinovou. Môže z toho byť jedna z najväčších rivalít športovej histórie.

Kto stojí za úspechom Petry Vlhovej?

Už po striebre v kombinácii sa jej otec a finančný manažér Igor Vlha podľa denníka Šport zamyslel, či naozaj ide o míľnik slovenského lyžovania: „Pretože toto nie je slovenské lyžovanie, toto je súkromný tím Vlha. Keby som mal ísť v líniách slovenského lyžovania, tak sme niekde dole.“

Lyžiarsku asociáciu kritizuje dlhodobo. Podobne kritickí sú či boli aj otcovia Zuzula a Žampa.

Za Vlhovej úspechom v prvom rade stoja jej rodičia, ktorí do dcérinej kariéry odmalička vrážali čas a peniaze. Trénovali ju domáci tréneri.

Asociácia organizovala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Športový NewsfilterŠportový newsfilter

Komentáre, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie