Denník N

Aktivista zo Zimbabwe: Mal som vo vrecku 50 miliárd a nemohol som si kúpiť obed

Armáda v roku 2017 prevzala moc, ľudia žiadali odstúpenie prezidenta Mugabeho, čo sa aj stalo. Dnes sú sklamaní. Foto - TASR/AP
Armáda v roku 2017 prevzala moc, ľudia žiadali odstúpenie prezidenta Mugabeho, čo sa aj stalo. Dnes sú sklamaní. Foto – TASR/AP

Mugabe skončil, no boli sme naivní, že sa niečo zmení, hovorí muž, ktorý žije šesť rokov v exile.

Africké Zimbabwe si za posledné desaťročia preskákalo veľa. Takmer 40 rokov tu vládol diktátor Robert Mugabe, voľby pravidelne sprevádzalo násilie, krajinu zasiahla hyperinflácia.

Vôbec najhorší bol rok 2008. „Pokiaľ ide o korupciu a porušovanie ľudských práv, bol to najťažší rok,“ hovorí Prosper Maguchu, akademik a aktivista zo Zimbabwe. Zo strachu pred úradmi ušiel z vlasti a momentálne žije v Holandsku. Na Slovensko prišiel rozprávať o korupcii vo svojej rodnej krajine na pozvanie Bratislava Policy Institute.

Počas predvolebného násilia v roku 2008 vláda prezidenta Roberta Mugabeho unášala a zabíjala ľudí, zahynulo vyše 150 osôb.

Nemal na obed

Maguchu bol v tom čase študentom práva na jedinej právnickej škole v krajine. Úrady išli tvrdo aj proti študentom, no jemu sa vždy podarilo ujsť.

Práve v tom čase došlo v krajine aj k vrcholu hyperinflácie, ktorá bola jednou z najvyšších na svete za posledné desaťročia. Súčasnej inflácii vo Venezuele ešte pár núl chýba.

„Bol som mladý právnik a očakávate, že taký človek si môže dovoliť ísť sa najesť. Mal som vo vrecku 50 miliárd zimbabwianskych dolárov, ale nemohol som si kúpiť obed. Nebolo to dosť. Stačilo to len na mafin,“ opisuje skúsenosti človeka, ktorý zažil takúto infláciu.

Ako hovorí právnik, ceny sa menili štyrikrát za deň. Poobede

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie