Denník N

Prvý slovenský kozmonaut letel do vesmíru pred 20 rokmi. Ivan Bella si myslel, že vyberú kolegu

Ivan Bella strávil vo vesmíre skoro osem dní. Foto – TASR
Ivan Bella strávil vo vesmíre skoro osem dní. Foto – TASR

Obaja slovenskí piloti, Ivan Bella aj Michal Fulier, sa na let do vesmíru pripravovali 11 mesiacov. Kto poletí, sa dozvedeli iba pár dní pred štartom rakety.

Po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 bolo Rusko v zlej finančnej situácii a Slovensku reálne hrozilo, že príde o peniaze, ktoré nám krajina dlžila.

V prepočte na súčasnú menu sa dlh vyšplhal na  1,7 miliardy eur. Rusi ho splácali tovarom a 20 miliónov dolárov z neho ukrojili prípravou a letom Ivana Bellu do vesmíru.

Kandidátov na prvého slovenského kozmonauta regrutovali z nadzvukových stíhacích pilotov.

Najprv vybrali šesticu najúspešnejších. Bella pre Denník N vysvetlil, že pri výberovom konaní absolvovali viaceré psychologické či lekárske testy. „V jednom z nich nás v podtlakovej komore vo Vojenskej leteckej nemocnici v Košiciach vyviezli do výšky 7500 metrov, čo je 500 metrov pod hranicou prežitia. V takej výške sme museli zložiť dýchacie prístroje a v riedkom vzduchu sme riešili matematické rovnice,“ povedal Bella.

Myslel si, že poletí kolega

Šestica pilotov sa neskôr zúžila na dvojicu, Bellu a Michala Fuliera. Obaja piloti odleteli do Ruska, kde sa 11 mesiacov pripravovali na let do vesmíru.

Kto poletí, sa dozvedeli iba pár dní pred štartom rakety.

Bella bol presvedčený, že vyberú jeho kolegu, ktorý bol starší a mal vyššiu hodnosť. „Myslel som si, že mi povedia: ,Ľutujeme, ale si mladší a ešte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie