Denník N

Všetko, čo potrebujete vedieť o Harabinovi: právnici a analytici hovoria, prečo čítali knihu Denníka N

Denník N vydáva knihu, v ktorej podrobne mapuje život a kariéru dvojnásobného šéfa Najvyššieho súdu, ministra spravodlivosti a prezidentského kandidáta.

Dubovcová, Wienk, Žilinčík, Šeliga, Valček, Vozár, Mazák a Petková píšu, prečo sa oplatí prečítať knihu Harabin. Kniha umožní čitateľovi pochopiť, čo Harabin znamenal pre slovenskú justíciu, ale aj to, čo možno čakať od jeho budúceho pôsobenia v politike.

„Ako kandidát na prezidenta má také preferencie, že sa nedá vylúčiť jeho postup do druhého kola prezidentských volieb,“ napísal komentátor a spoluautor knihy Marián Leško. Dodáva, že aj keby Harabin neuspel, je veľmi pravdepodobné, že založí stranu a bude sa uchádzať o podporu v parlamentných voľbách.

Jana Dubovcová, bývalá sudkyňa, poslankyňa Národnej rady a ombudsmanka

Idem zo školenia sudcov po bystrickom námestí, je piatok okolo štvrtej poobede. Niekto na mňa zavolá, pani doktorka! Ste pani doktorka Dubovcová? Máme tu pre vás zásielku z ministerstva spravodlivosti. Podá mi veľkú obálku a vypýta si podpis o jej prevzatí. Rýchlo odchádza. Otvorím to a vidím rozhodnutie o pozastavení výkonu sudcovskej funkcie. V pondelok už môžem vstúpiť do budovy súdu iba v sprievode justičnej stráže, na sekretariáte odovzdávam sudcovský preukaz, kľúče a v sprievode justičnej stráže odchádzam z budovy súdu. Nikto sa mi nepozrie do očí, niektorí sa nášmu sprievodu rýchlo „upracú“ z cesty…, a príslušník justičnej stráže mi ticho povie, prepáčte, pani doktorka a otvorí mi dvere z budovy. Táto situácia, ktorú som zažila a zažili ju viacerí sudcovia, nie je uvedená v knihe „HARABIN“, ale tá kniha je práve o tom. O opakujúcom sa morálnom zlyhávaní sudcovského stavu. Autorka nás suchým, vecným a faktografickým spôsobom vedie po kariérnej ceste hlavného hrdinu, ktorý si s pomocou mlčiacej väčšiny slušných sudcov môže dovoliť urobiť čokoľvek, kedykoľvek a komukoľvek. A jej dielo nie je, žiaľ, iba fikcia.

Zuzana Wienk, občianska aktivistka

Zvoní telefón. Prijímam ponuku pokrstiť knihu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Štefan Harabin

Teraz najčítanejšie