Denník N

Všetko, čo potrebujete vedieť o Harabinovi: právnici a analytici hovoria, prečo čítali knihu Denníka N

Denník N vydáva knihu, v ktorej podrobne mapuje život a kariéru dvojnásobného šéfa Najvyššieho súdu, ministra spravodlivosti a prezidentského kandidáta.

Dubovcová, Wienk, Žilinčík, Šeliga, Valček, Vozár, Mazák a Petková píšu, prečo sa oplatí prečítať knihu Harabin. Kniha umožní čitateľovi pochopiť, čo Harabin znamenal pre slovenskú justíciu, ale aj to, čo možno čakať od jeho budúceho pôsobenia v politike.

„Ako kandidát na prezidenta má také preferencie, že sa nedá vylúčiť jeho postup do druhého kola prezidentských volieb,“ napísal komentátor a spoluautor knihy Marián Leško. Dodáva, že aj keby Harabin neuspel, je veľmi pravdepodobné, že založí stranu a bude sa uchádzať o podporu v parlamentných voľbách.

Jana Dubovcová, bývalá sudkyňa, poslankyňa Národnej rady a ombudsmanka

Idem zo školenia sudcov po bystrickom námestí, je piatok okolo štvrtej poobede. Niekto na mňa zavolá, pani doktorka! Ste pani doktorka Dubovcová? Máme tu pre vás zásielku z ministerstva spravodlivosti. Podá mi veľkú obálku a vypýta si podpis o jej prevzatí. Rýchlo odchádza. Otvorím to a vidím rozhodnutie o pozastavení výkonu sudcovskej funkcie. V pondelok už môžem vstúpiť do budovy súdu iba v sprievode justičnej stráže, na sekretariáte odovzdávam sudcovský preukaz, kľúče a v sprievode justičnej stráže odchádzam z budovy súdu. Nikto sa mi nepozrie do očí, niektorí sa nášmu sprievodu rýchlo „upracú“ z cesty…, a príslušník justičnej stráže mi ticho povie, prepáčte, pani doktorka a otvorí mi dvere z budovy. Táto situácia, ktorú som zažila a zažili ju viacerí sudcovia, nie je uvedená v knihe „HARABIN“, ale tá kniha je práve o tom. O opakujúcom sa morálnom zlyhávaní sudcovského stavu. Autorka nás suchým, vecným a faktografickým spôsobom vedie po kariérnej ceste hlavného hrdinu, ktorý si s pomocou mlčiacej väčšiny slušných sudcov môže dovoliť urobiť čokoľvek, kedykoľvek a komukoľvek. A jej dielo nie je, žiaľ, iba fikcia.

Zuzana Wienk, občianska aktivistka

Zvoní telefón. Prijímam ponuku pokrstiť knihu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Štefan Harabin

Slovensko

Teraz najčítanejšie