Denník N

Newsfilter: SNS systematicky škodí deťom aj chudobným

Foto – TASR
Foto – TASR

Dankovi ďakujeme za 15-ročný rekord cien potravín. Dankovi budeme naďalej ďakovať aj za ministerku Lubyovú. Kresťanské strany sa chcú posilniť delením.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Za rekord, čo vyrobila SNS, zaplatia chudobní

Ekonomické zákony nie sú zatiaľ také dokonalé, aby sme mohli napríklad s istotou predpovedať, že keď na predaj potravín uvalíme 2,5-percentnú daň, tak za nejaký čas sa to prejaví presne vypočítaným zvýšením cien.

Ale nie je to ani naopak, ekonómia nám už dáva dostatok nástrojov, aby sme takmer s istotou predpovedali aspoň základné trendy. Preto sa už aj v stredoškolských učebniciach deťom vysvetľuje, že ak sa zvýšia všetkým konkurentom na nejakom trhu náklady, veľmi pravdepodobne sa to prejaví zvýšením cien.

Preto v Smere aj Moste-Híd proti Dankovmu nápadu zaviesť extra daň na potraviny najprv protestovali. Nedávalo im politickú logiku najprv sa pred voličmi desaťročia tváriť, že cieľom ich politiky je bojovať s cenami a potom naraz v najlepších ekonomických časoch bum – daň na chlieb, mlieko, maslo, zemiaky, jogurty, čipsy atď.

Ale nepomohlo, Andrej Danko bol minulý rok už taký rozbehnutý, že zákon o novej 2,5-percentnej dani jednoducho hodil do parlamentu bez definitívnej dohody koalície. A keď prišla reč na riziko následného zdvihnutia cien, tak Mgr. Danko a ekonómovia SNS jednoducho vyhlásili, že zdraženie nepríde.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie