Denník N

Newsfilter: SNS systematicky škodí deťom aj chudobným

Foto – TASR
Foto – TASR

Dankovi ďakujeme za 15-ročný rekord cien potravín. Dankovi budeme naďalej ďakovať aj za ministerku Lubyovú. Kresťanské strany sa chcú posilniť delením.

Správy dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Za rekord, čo vyrobila SNS, zaplatia chudobní

Ekonomické zákony nie sú zatiaľ také dokonalé, aby sme mohli napríklad s istotou predpovedať, že keď na predaj potravín uvalíme 2,5-percentnú daň, tak za nejaký čas sa to prejaví presne vypočítaným zvýšením cien.

Ale nie je to ani naopak, ekonómia nám už dáva dostatok nástrojov, aby sme takmer s istotou predpovedali aspoň základné trendy. Preto sa už aj v stredoškolských učebniciach deťom vysvetľuje, že ak sa zvýšia všetkým konkurentom na nejakom trhu náklady, veľmi pravdepodobne sa to prejaví zvýšením cien.

Preto v Smere aj Moste-Híd proti Dankovmu nápadu zaviesť extra daň na potraviny najprv protestovali. Nedávalo im politickú logiku najprv sa pred voličmi desaťročia tváriť, že cieľom ich politiky je bojovať s cenami a potom naraz v najlepších ekonomických časoch bum – daň na chlieb, mlieko, maslo, zemiaky, jogurty, čipsy atď.

Ale nepomohlo, Andrej Danko bol minulý rok už taký rozbehnutý, že zákon o novej 2,5-percentnej dani jednoducho hodil do parlamentu bez definitívnej dohody koalície. A keď prišla reč na riziko následného zdvihnutia cien, tak Mgr. Danko a ekonómovia SNS jednoducho vyhlásili, že zdraženie nepríde.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie