Denník N

Odrezaná hlava v koši ju nešokovala. Britka z Dáišu porodila a chce sa vrátiť domov

Shamima Begumová (vpravo) dala rozhovor reportérovi Sky News krátko po pôrode. Zdroj - Youtube/Sky News
Shamima Begumová (vpravo) dala rozhovor reportérovi Sky News krátko po pôrode. Zdroj – Youtube/Sky News

Aktualizácia 20. 2. 9:12. Bol to normálny život, len občas padali bomby, hovorí Britka, ktorá ušla do Sýrie ako 15-ročná. Svoj čin neľutuje. Britské ministerstvo jej chce vziať občianstvo.

Pred kameru reportérov Sky News sa postavila len pár dní po pôrode. Vedľa stojaca žena na zábere držala v náručí jej novorodenca.

„Je to chlapec. Pomenovala som ho po staršom bratovi (ktorý zomrel),“ povedala Shamima Begumová. Tak by to vraj chcel jej manžel – holandský džihádista, ktorý je momentálne zrejme v zajatí.

Shamima Begumová, 19-ročná žena, sa stala hlavnou postavou správ v Británii minulý týždeň. Reportér denníka Times ju vypátral v utečeneckom tábore al-Hol v Sýrii, kam uteká mnoho ľudí z územia, ktoré ovládal Dáiš.

Súčasťou Dáišu alebo Islamského štátu bola Shamima Begumová štyri roky. Starala sa o manžela – bojovníka -, ktorému porodila tri deti. Z Británie ušla ako 15-ročná školáčka, no teraz hovorí, že sa chce vrátiť domov.

V krajine to vzbudilo búrlivú diskusiu o tom, či by sa – stále ešte britská občianka – mala vôbec vrátiť domov a v akom režime by mali byť ona a jej dieťa. Mnohí ľudia sú proti najmä po tom, čo povedala, že svoj krok opustiť rodinu a pridať sa ku kalifátu neľutuje.

„Áno, v istom zmysle bola chyba prísť sem a žiť pod Dáišom. Ale neľutujem to, pretože ma to zmenilo ako osobu. Som silnejšia, tvrdšia,“ povedala pre Sky News.

Jej príbeh je pritom súčasťou väčšieho problému. Do Dáišu odišlo budovať kalifát asi 500 západných žien.

Mnohé z nich sú teraz, keď z pôvodného obsadeného územia zostalo extrémistom iba jedno percento, v utečeneckých táboroch a chcú sa vrátiť. Otázne je, čo s nimi.

Ako na školský výlet

Rozhovor pre Sky News dala Shamima Begumová presne štyri roky po tom, čo spolu s dvoma kamarátkami utiekla z domova vo východnom Londýne.

Ako povedala jej sestra pre Daily Telegraph, jej radikalizáciu si doma nevšimli. Dievča, ktoré označovali za „citlivé a nadané“, malo podobné koníčky ako iné jej rovesníčky. „Zvykla pozerať  (reality show) Držte krok s Kardashiankami,“ povedala sestra Sahima.

Shamima a jej dve spolužiačky, Amira Abasová a Kadiza Sultanová, chodili na strednú školu Bethnal Green Academy. V utorok 17. februára 2015 boli polročné prázdniny. Dievčatá, ktoré mali 15, respektíve 16 rokov, povedali rodičom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie