Denník N

Farmári sa vrátili s traktormi do Bratislavy, Pellegrini ich volá na rokovanie vlády (+ video z cesty)

Protestná jazda farmárov a organizátor protestu Patrik Magdoško. Foto N – Andrej Bán
Protestná jazda farmárov a organizátor protestu Patrik Magdoško. Foto N – Andrej Bán

Premiér hovorí, že dá ministrom „domáce úlohy“ podľa požiadaviek farmárov. Ministerka Matečná im odkazovala, že s nimi hovoriť nebude. V traktore sme časť cesty do Bratislavy absolvovali s farmármi.

Farmári sú späť. Opäť sa vydali na cestu v traktoroch z východu naprieč republikou do Bratislavy. Dorazili dva dni pred protestom Za slušné Slovensko k prvému výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vo štvrtok sa k protestu pridajú.

Nespokojní farmári chceli pôvodne prísť s 960 strojmi, s novým vedením Bratislavy sa však napokon dohodli, že protestná jazda bude menšia – pre veľké dopravné obmedzenia v meste. V utorok okolo poludnia tak dorazila stovka traktorov.

Video: Protestná jazda farmárov (autor: Andrej Bán)

Počas celej cesty ich sprevádzali policajti, riadili premávku, keď bolo treba, stáli, otvárali cesty. Pred Sencom šli stroje vedľa hlavnej cesty popri poliach po cestičke na poľnohospodárske stroje. Kolóna sa musela prispôsobiť najpomalším strojom, ktoré nejdú rýchlejšie ako 35 kilometrov za hodinu.

Pellegrini ich volá na rokovanie vlády, Matečná ich odmietla

V stredu chcú farmári rokovať s predstaviteľmi ministerstiev vnútra, pôdohospodárstva či vlády. Už minulý týždeň v piatok sa stretli s premiérom Petrom Pellegrinim v Košiciach a predtým aj s policajným prezidentom Milanom Lučanským. Žiadajú pozemkové úpravy, strop na európske agrodotácie, aby finančné skupiny nebrali najväčšiu časť peňazí, aj protikorupčné opatrenia v pôdohospodárstve a v lesníctve.

Protestná jazda z kabíny traktora. Foto N – Andrej Bán

Foto N – Andrej Bán

Traktory v Bratislave na Tyršovom nábreží. Foto N – Andrej Bán

V čase, keď farmári vchádzali do Bratislavy, dostali pozvanie, ktoré nečakali.

Premiér Pellegrini ich z Izraela pozval na stredajšie rokovanie vlády.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kauza Dobytkár

Slovensko

Teraz najčítanejšie