Denník N

Dušan Kováčik má roky v prenájme mestský byt, Team Vallo hovorí, že byty sú pre chudobných

Dušan Kováčik. Foto N – Tomáš Benedikovič
Dušan Kováčik. Foto N – Tomáš Benedikovič

Dušan Kováčik si prenajíma jednoizbový nájomný byt, hoci naň nie je finančne odkázaný. Prvý mu ho podpísal starosta SDKÚ, predlžovali starostovia Smeru a KDH. Ružinovskí poslanci vyzývajú starostu Chrena, aby zmluvu už nepredlžoval.

Šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik má od roku 2006 prenajatý mestský byt od bratislavského Ružinova. Byt má plochu 45 štvorcových metrov plus terasu.

Upozornili na to ružinovskí poslanci klubu Team Vallo, nájomné podľa nich sa v roku 2006 začínalo na 174 eurách za mesiac. Koľko Kováčik platí teraz, poslanci nevedia – k zmluve prijal Ružinov za trinásť rokov trinásť dodatkov, verejné sú len niektoré, a suma tak nie je známa.

Nemajú nájomné byty dostávať chudobní?

Z Teamu Vallo na prípad upozorňuje aj viceprimátorka Bratislavy Lucia Štasselová, ktorá je aj ružinovskou poslankyňou a hovorí, že ak by nájomné zostalo rovnaké, nájomné ceny v Ružinove sú neporovnateľne vyššie.

Team Vallo vyzval starostu Martina Chrena, aby už nájomnú zmluvu nepredlžoval.

Poslancom sa nepozdáva, že mestská časť Ružinov prenajíma ubytovanie vysokopostavenému štátnemu funkcionárovi, pričom nájomné byty by sa viac zišli občanom s nižšími príjmami.

„Úlohou sociálnej komisie je poskytovať byty ľuďom v núdzi alebo našim policajtom a učiteľkám, teda ľuďom, ktorí niečo pre Ružinov znamenajú. Určite nie je našou úlohou poskytovať  takéto ubytovanie človeku, ktorý pracuje na prokuratúre a má dostatok peňazí, aby si mohol dovoliť lepšie bývanie,“ povedala Silvia Pilková, podpredsedníčka sociálnej komisie na miestnom úrade v Ružinove.

Kováčik: Byt viazaný na výkon funkcie

Špeciálna prokuratúra vo svojom stanovisku tvrdí, že Dušan Kováčik má uzavretú platnú zmluvu na prenájom jednoizbového bytu, „ktorá je viazaná na výkon jeho funkcie“.

Koľko za byt v súčasnosti platí alebo v ktorej ružinovskej lokalite sa byt nachádza, špeciálna prokuratúra nepovedala. „Vzhľadom na to, že špeciálny prokurátor je chránenou osobou, nebudeme sa podrobnejšie vyjadrovať k veci,“ napísala v stanovisku hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Z odpovedí špeciálnej a generálnej prokuratúry nie je jasné, prečo má Kováčik na byt nárok, prečo ho má od bratislavskej mestskej časti a prečo si ho prenajíma priamo on a nie napríklad prokuratúra.

Denník N sa bol pozrieť na mieste, kde má mať Kováčik byt, na zvončekoch tam jeho meno nie je a viacerí oslovení susedia nevedeli povedať, či tam Kováčik býva. Ide o nízky polyfunkčný dom v pokojnej časti Ružinova, obklopený rodinnými domami. Presné detaily nezverejňujeme, keďže aj prokuratúra upozorňuje na to, že Kováčik je chránenou osobou.

Šéf špeciálnej prokuratúry odkazuje, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie