Denník N

Skutočný príbeh muža, ktorý ako prvý obžaloval Stalina

Foto - Berlinale
Foto – Berlinale

Nový film Agnieszky Holland rozpráva o úlohe novinárov v postpravdivom svete. Premiéru mal čerstvo na festivale Berlinale.

Bez neho by Zvieracia farma bola inou knihou. Keď George Orwell písal svoje slávne podobenstvo o totalitnej spoločnosti, intenzívne pritom myslel na Garetha Jonesa.

Tento mladý waleský novinár napísal prelomovú reportáž zo Sovietskeho zväzu, ktorú koncom marca 1933 uverejnili svetové denníky na titulných stranách. Jej dosah sa rovnal politickému zemetraseniu. Jones bol prvým cudzincom, ktorému sa podarilo preniknúť na ukrajinský vidiek a opísať zúriaci hladomor, ktorému za dva roky podľahli milióny ľudí.

Jonesov text bol otrasným svedectvom z krajiny, kde bol taký hlad, že ľudia jedli kôru stromov a vyskytli sa prípady kanibalizmu. Bol aj priamou obžalobou Stalina, ktorý túto katastrofu zavinil, keď kázal skonfiškovať roľníkom pšenicu, takže nemali čo jesť ani čo siať.

Pre vtedajší Západ, ktorého predstavu Stalinovej ríše formovala tamojšia propaganda, to bol šok. Ilúzií o sovietskom režime zbavil aj presvedčených socialistov, ako bol Orwell.

Jonesov príbeh je príbehom odvahy a viery v pravdu. Novinár pri reportáži riskoval svoj život. Keďže režim zakazoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmové recenzie

Teraz najčítanejšie