Denník N

Sanders vstupuje do kampane 2020 ako favorit, súperi prevzali jeho kedysi radikálne názory

Bernie Sanders oznámil, že bude kandidovať opäť. Foto - TASR/AP
Bernie Sanders oznámil, že bude kandidovať opäť. Foto – TASR/AP

Senátor z Vermontu oznámil, že sa bude uchádzať o nomináciu Demokratickej strany do prezidentských volieb v roku 2020.

Keď v máji 2015 oznámil, že kandiduje za amerického prezidenta, mnohí sa len pousmiali. Bernie Sanders, vtedy 73-ročný nezávislý senátor z malého štátu Vermont, presadzoval myšlienky, ktoré sa zdali príliš ľavicové pre bežného Američana.

Samozvaný „demokratický socialista“ hlásal výrazné zvýšenie minimálnej mzdy, vysokoškolské štúdium zadarmo či vysoké dane pre bohatých.

V kampani sa však ukázalo, že tieto myšlienky a Sandersov celoživotný boj za ne majú v Amerike viac podporovateľov, ako sa myslelo. Počas demokratických primárok sa stal hlavným súperom Hillary Clintonovej a nechýbalo veľa, aby ju porazil.

Vyhral v 23 štátoch, získal 46 percent zaviazaných delegátov a dokázal vyzbierať 230 miliónov dolárov, pričom priemerný dar bol vo výške 27 dolárov. Prieskumy naznačovali, že ak by kandidoval proti Trumpovi, mal by väčšie šance ako Clintonová.

Po štyroch rokoch Sanders, dnes 77-ročný politik, v utorok oznámil, že do toho ide znova a bude sa uchádzať o nomináciu Demokratickej strany v prezidentských voľbách v roku 2020.

„Spolu sme vy a ja v kampani 2016 začali politickú revolúciu. Teraz je čas ju dokončiť a implementovať víziu, za ktorú sme bojovali,“ napísal v emaile podporovateľom podľa Guardianu.

„Naša kampaň je o tom vytvoriť vládu a ekonomiku, ktorá funguje pre mnohých, nielen pre pár ľudí,“ dodal veľký kritik amerických miliardárov.

Ako favorit

Tentoraz Sanders do kampane nevstupuje ako outsider, ale ako favorit. Podľa priemeru prieskumov má celonárodnú podporu medzi demokratmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Teraz najčítanejšie