Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Po týždni má Fico vraj už úplne inú ambíciu ako byť predsedom Ústavného súdu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Expremiér vraj nechce najbližšie kandidovať na Ústavný súd. 2. Farmári dorazili do Bratislavy a od premiéra majú prísľub, že sa s nimi stretne. 3. Konateľa Kiskovej firmy obvinili.

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Správy dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Aj by sme mu radi verili, ale akosi to nejde

Robert Fico nebude v najbližšej voľbe, ktorá sa má uskutočniť na marcovej schôdzi parlamentu, kandidovať za ústavného sudcu – to je najdôležitejšia správa z tlačovky po zasadnutí predsedníctva Smeru.

Ako ďalej uviedol, celé predsedníctvo, vrátane odcestovaného premiéra Pellegriniho, sa zhodlo na tom, že strana bude aj naďalej presadzovať tajnú voľbu ako „najväčší výdobytok demokracie“.

Dozvedeli sme sa tiež, že žiadna dohoda na kandidátoch minulý týždeň nebola, že Bélovi Bugárovi sa síce nedá veriť tak ako Andrejovi Dankovi, no napriek tomu táto koalícia nemá alternatívu. A takisto to, že najnovšie by mal byť zvolený čo najväčší počet kandidátov na ústavných sudcov, blížiaci sa k osemnástim, že Fico má ako predseda Smeru tie najvyššie ambície a že Maroš Šefčovič je nezávislý kandidát.

Koľko miest zostane voľných? Ak si odmyslíme opakované útoky na novinárov (doplnené vsuvkou Roberta Kaliňáka, že Smer robí len to, čo robia novinári už dávno), na Andreja Kisku, na opozíciu a na Zuzanu Čaputovú, išlo o vcelku umiernené vystúpenie navodzujúce dojem, že v marci sa situácia vráti do normálnych koľají.

Túto interpretáciu by sme veľmi radi prijali, pretože práve pre Ficovu neskromnú ambíciu stať sa rovno predsedom Ústavného súdu sme sa po sobote ocitli v bezprecedentnej situácii, že je Ústavný súd obsadený len z necelej tretiny. Lenže predseda zjavne nepovedal úplne všetko.

Samozrejme, ani líder najsilnejšej strany, ktorý dokáže zamávať celou koalíciou, nemôže naisto povedať, či parlament najbližšie zvolí všetkých osemnástich kandidátov. No táto neistota mu aspoň teoreticky dovoľuje pokúsiť sa dostať na súd skôr ako o dvanásť rokov, ktoré na tlačovke spomenul.

Koľko miest bude na súde ešte voľných, uvidíme po 26. marci a v prípade opakovanej voľby až po druhom kole prezidentských volieb. Napokon, že sa môže voliť aj neskôr, pripustil aj samotný Fico.

Uvoľnený Šefčovič. Rovnako ešte nepoznáme ani výsledok prezidentských volieb, ale Fico sa zjavne pokúsil pomôcť Šefčovičovi tým,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie