Denník N

Farmári zablokovali Most SNP, vláda podľa nich kryje podvody, Danko ich posiela domov

Blokáda Staromestskej ulice vedúcej na Most SNP. Foto N – Andrej Bán
Blokáda Staromestskej ulice vedúcej na Most SNP. Foto N – Andrej Bán

Konflikt Matečná – Pellegrini netrval dlho, farmári zostali nespokojní. Protestovali proti tomu, že vláda neprijala ich požiadavky.

Z pokojného protestu farmárov v Bratislave sa stala ostrá blokáda. Traktormi zablokovali Staromestskú ulicu, ktorá vedie na Most SNP. Na druhú časť cesty si farmári kľakli, držiac sa za ruky. Cestu blokovali viac ako hodinu.

„Máme toho dosť!“ kričali.

Blokáda prišla po tom, ako ich prijala na svojom rokovaní vláda Petra Pellegriniho (Smer).

„Už nám je to jedno, proste musíme,“ kričal líder protestu Patrik Magdoško. Okolo neho kľačala asi tridsiatka farmárov, niektorí mali na rukách aj malé deti. Ľudia vystupovali zo zablokovaných autobusov a farmárov obchádzali, viacerí im tlieskali.

Jeden z farmárov, František Oravec, hovoril, že vláda ich ignoruje a kryje subvenčné podvody veľkých firiem.

Farmári mali počas blokády s políciou konflikt pre zadržané doklady viacerých vodičov traktorov. Keď polícia doklady vrátila, uvoľnili farmári najskôr dva pruhy cesty a potom blokádu ukončili.

Vo štvrtok farmári protestovať ani blokovať nebudú, pôjdu na spomienkovú akciu na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú Za slušné Slovensko.

Konflikt Matečná – Pellegrini rýchlo vyšumel

Ešte ráno to pritom vyzeralo, že vláda sa prikloní na stranu farmárov, hoci ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) bola proti.

Hneď ráno sa ministerka vzoprela premiérovi Pellegrinimu a odmietala jeho pozvanie farmárov na rokovanie vlády. Vyzeralo to na ostrý konflikt.

Farmári napokon medzi ministrov prišli, čo je mimoriadne nezvyčajné, takto vláda protestujúce skupiny prijímať nezvykne.

Po rokovaní však premiér a ministerka vystupovali viac-menej v zhode a Pellegrini sa Matečnej zastával. Ak sa našli pochybenia u jednotlivcov, treba podľa neho vyvodiť zodpovednosť, ale nikto nemôže hovoriť, že celý rezort nefunguje. Mnoho problémov, ktoré farmári opísali, sa podľa premiéra už rieši.

Pellegrini v utorok sľúbil desiatkam farmárov, ktorí prišli z východu na traktoroch protestovať do Bratislavy, že ich prijme na rokovaní vlády a vypočuje. Ministrom sľúbil premiér „domáce úlohy“ z tohto stretnutia.

Ministerka Matečná to však nezobrala ako jasný pokyn od predsedu vlády. Proti pozvaniu farmárov na vládu sa ešte pred rokovaním ostro ohradila. „Nemyslím si, že na vládu by mali chodiť takíto ľudia,“ povedala pri príchode na úrad vlády a odmietla odpovedať na otázky.

Protest farmárov. Foto – Adam Bezák

Je podľa nej legitímne právo pána premiéra zavolať na vládu kohokoľvek. „Ale z môjho pohľadu sú prizvaní ľudia, ktorí sú prepojení na kriminálne prostredie,“ povedala Matečná. Premiér a vláda by podľa nej nemali legitimizovať ľudí, „ktorí zneužívajú malých farmárov na svoje osobné ciele“.

Premiér Pellegrini po rokovaní vlády hovoril, že nevidí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Protesty farmárov

Teraz najčítanejšie