Denník N

Čaputovú alebo Mistríka?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Harabin sa chystá na útok a priaznivci Čaputovej a Mistríka diskutujú o tom, kto z nich je silnejším nositeľom demokratických hodnôt.

Nemám najmenšiu ambíciu pliesť sa politickým komentátorom do remesla, ale pred prezidentskými voľbami sa v poslednom čase nedá uniknúť. „Tak koho? … Čaputovú alebo Mistríka?“, kričí moja žena. Neviem jej dať jasnú odpoveď. Vážim si viacerých kandidátov a zvažujem dôsledky, ktoré z ich možného víťazstva či prehry vyplývajú. Na jednej strane sa teším, že sa o post prezidenta uchádzajú (aj) osobnosti s vysokou morálnou integritou, no súčasne mám vážne obavy, ako by najbližšie voľby mohli teoreticky dopadnúť.

Pri sledovaní predvolebnej kampane si čoraz častejšie spomínam na pamätné prezidentské voľby v roku 2004. Medzi relevantnými kandidátmi boli vtedy v hre Vladimír Mečiar, Ivan Gašparovič, Eduard Kukan, Rudolf Schuster, František Mikloško a Martin Bútora. Tak ako v prípade predchádzajúcich volieb v roku 1999 šlo v prvom rade o vyjadrenie postoja k Mečiarovi.

Suverénnym lídrom protimečiarovského tábora s najvyššími preferenciami bol Eduard Kukan a bolo viac-menej jasné, že práve on bude jasným Mečiarovým súperom v druhom kole. V tom čase si pravicoví voliči pochvaľovali, že môžu proti Mečiarovi voliť aj Martina Bútoru či Františka Mikloška

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie