Denník N

V múdrom meste ľudia nehádžu ohorky na zem

Miroslav Pikus. Foto N - Tomáš Benedikovič
Miroslav Pikus. Foto N – Tomáš Benedikovič

IT špecialista Miroslav Pikus v knihe Počítač v meste upozorňuje na úskalia nasadzovania technológií.

Mestá rastú a s tým pribúdajú problémy. Na pomoc prichádzajú technológie, ktoré chcú pod sloganom smart city naše urbánne výzvy riešiť. Miroslav Pikus sa v prostredí technológií pohybuje celý aktívny život – z hekerského podzemia mladých liet postupne presedlal na územie inovatívnych riešení. Označuje sa za technonadšenca, no myslí si, že pri nasadzovaní technológií v mestskom prostredí by sme mali postupovať obozretne. Dôvody vysvetľuje vo svojej čerstvej knihe Počítač v meste (Absynt/Kalligram, 2019).

Nedávno padlo rozhodnutie, že Bratislava bude mať Metropolitný inštitút. Jeho úlohou má byť koncepčný rozvoj mesta. Kto by mal takúto inštitúciu viesť – urbanista, manažér alebo človek z IT?

Ideálne človek, ktorý vie tieto vlastnosti skombinovať. Ak by bolo nutné sa rozhodnúť, tak určite skôr urbanista ako technológ. Dôležitejšie ako jadro IT technológií je dnes ich vplyv na spoločnosť. A to platí aj v prípade mesta.

Cieľom inštitútu je vytvoriť lepšie mesto pre život. Rovnaký zámer má aj koncept smart city, o ktorom píšete vo vašej knihe. Tento pojem už niekdy znie ako vyprázdnený politický buzz word. Čo pre vás smart city znamená?

Smart city je kultúrne, pohodlné a bezpečné miesto na bývanie. Ako človek z IT vidím vo výraze smart silný odkaz na technológie, ktoré lepšiemu mestu môžu napomôcť.

Keď si vygooglite smart city, uvidíte obrázky hypermoderných metropol s nablýskanými mrakodrapmi. Týka sa tento pojem aj našich mierok?

Tieto „výstavné“ smart cities sú miesta, kde bolo umiestnených veľa technológií – patria sem Masdar City pri Abú Zabí alebo Songdo v Južnej Kórei. Ja sa prikláňam skôr k širšej definícii smart city, ako príjemného priestoru pre život. Smart city preto môže byť akékoľvek mesto. Dokonca aj obce môžu byť smart a to tiež za pomoci technológií.

Častý príklad smart riešení sa týka automobilovej dopravy. Mestá sú preplnené autami, vznikajú zápchy a niet kde parkovať. Múdre aplikácie preto hľadajú prázdne parkovacie miesta. Iný prístup hovorí, že riešenie je v menšom počte áut a v používaní iných druhov dopravy. Ktoré z týchto riešení je smart?

Technológie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie