Denník N

Objavili gén, ktorý nás núti do spánku. Vínne mušky boli bez neho náchylnejšie na infekcie

Ilustračné foto - Flickr.com/Paul Scott
Ilustračné foto – Flickr.com/Paul Scott

Keď ochorieme, v mozgu sa začne produkovať antimikrobiálny peptid, ktorý nám pomáha zaspať. Zároveň však sám aktivuje ďalšie vetvy imunity, aby sme sa vyliečili rýchlejšie.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

„Nemiluj spánok, aby si neschudobnel,“ vraví jedno príslovie, ale ako to už s prísloviami býva, nehovorí úplnú pravdu. Spánok je dôležitý aj pre bohatých, a ak ho už priam nemilujete, mali by ste ho aspoň mať v úcte a dávať mu, čo potrebuje. Či skôr brať od neho to, čo potrebujete vy.

Človek prespí približne tretinu svojho života, čo nie je veľa, keď zoberieme do úvahy, že miesto, na ktorom človek žije, je zahalené do tmy polovicu toho istého času. Asi to bude tým, že človek sa naučil na tú tmu pekne si posvietiť. Kedysi fakľou, neskôr sviečkou, žiarovkou (jej vynálezca Edison vraj spával len tri – štyri hodiny denne), no a dnes mobilom.

Spánok a zdravie súvisia

Nejedna mamička, prípadne otecko absolvuje každý večer v prítmí detskej izby so svojím potomkom s tvárou osvetlenou digitálnou žiarou nasledujúci rozhovor: „Odlož ten mobil!“ „A prečo?“ „Pretože je už tma.“ „No a?“ „Musíš ísť spať.“ „A prečo?“ „Aby si bol zdravý.“ „A to odkiaľ vieš?“

V tejto chvíli sa rozhovor zvyčajne končí a z dôvodu nedostatku iných argumentov nastupuje autoritatívna intervencia zo strany rodiča. To sa však po

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie