Denník N

Demokrati nemôžu ignorovať fakty

Alexandria Ocasiová-Cortezová. Foto – TASR/AP
Alexandria Ocasiová-Cortezová. Foto – TASR/AP

Američania nepotrebujú dve strany, čo prekrúcajú fakty, znevažujú dôkazy a nadbiehajú emóciám a predsudkom voličov.

Autor je americký novinár a politológ
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Je príjemné vidieť, ako sa v americkej Demokratickej strane objavujú stále nové a nové myšlienky. Lenže sa zdá, že toto nové myslenie je veľmi odlišné od reformnej snahy tejto strany v predchádzajúcich desaťročiach. Umiernené návrhy clintonovsko-obamovskej éry boli pragmatické a evolučné a boli zmesou trhových impulzov a vládnej činnosti. Dnes z tohto prostredia vychádzajú veľké a strhujúce myšlienky – a to môže byť problém.

Vo svojom zápale dotiahnuť sa na suverénnu rétoriku krajne pravicového populizmu prichádzajú demokrati s dramatickými návrhmi, v ktorých niekedy prekrúcajú fakty, výpočty z času na čas vôbec nesedia a vecnú politickú analýzu v nich čoraz častejšie nahrádzajú emocionálne výzvy.

Prípad Amazon

Keď bola nedávno demokratická kongresmanka za štát New York Alexandria Ocasiová-Cortezová hostkou Andersona Coopera v programe 60 Minutes, na výhradu, že neslýchane nadsadila výdavky ministerstva obrany, odpovedala: „Myslím si, že veľa ľudí viac zaujíma to, či je niečo presné, fakticky a sémanticky správne, než to, či je to správne z morálneho hľadiska.“

Možno práve takýto ignorantský vzťah k faktom vysvetľuje spôsob, akým ona a mnohí iní ľudia v ľavici dezinterpretovali ponuku, ktorú dalo mesto New York firme Amazon, aby si tam preniesla svoje centrum. Mladá kongresmanka tvrdila, že New York sa chystá darovať Amazonu tri miliardy dolárov, ktoré by sa dali využiť na platy učiteľov a na prevádzku metra. Lenže ako vysvetlil starosta Bill de Blasio: „Bola to ponuka, ktorá mala štátu a mestu priniesť 27 miliárd dolárov, ktoré by sa dali využiť na veci ako verejné školy, hromadná doprava a dostupné bývanie. A tie tri by [Amazon] získal až po tom, čo by vytvoril pracovné miesta, a po tom, čo by sme dostali peniaze my.“

Navyše, dve a pol miliardy z oných troch miliárd neboli pripravené ako zvláštny dar pre Amazon, ale šlo o už existujúcu možnosť daňových úľav, ktoré by si Amazon mohol uplatniť. Na revanš by firma vytvorila aspoň 25-tisíc vysokokvalifikovaných pracovných miest, zlepšila by infraštruktúru v Long Island City v Queense a ponúkla by aj nové možnosti vzdelávania. (Upozornenie: vlastníkom The Washington Post je zakladateľ a šéf Amazonu Jeffrey P. Bezos.)

Všetko zadarmo

Alebo si vezmite súťaž prominentných demokratov, kto viac podporí systém zdravotnej starostlivosti Medicare pre všetkých. Množstvo štúdií odhadlo, že vládne výdavky by v prípade jeho zavedenia zhltli niečo medzi dva a pol a tromi biliónmi ročne. Len málo iných nápadov by zdvihlo federálne výdavky o také číslo. No vermontský senátor Bernie Sanders aj tak prišiel s plánom, podľa ktorého by pacienti neplatili vôbec nič, čo je ešte veľkorysejšie ako systémy v Európe či v Kanade. A ak by aj po herkulovskom úsilí politici z tohto dôvodu zdvihli dane, ako by financovali ďalšie ambiciózne nápady z nového demokratického zoznamu želaní?

Všeobecná zdravotná starostlivosť je dôležitým morálnym a politickým cieľom. Ale americký systém je šialene zložitý a prejsť z neho do nového systému by bolo pravdepodobne také náročné a drahé, že sa to nestane. No cesta k prijateľnému a jednoduchšiemu systému existuje. Stačí si zobrať príklad Švajčiarska, ktoré má jeden z najlepších systémov zdravotnej starostlivosti na svete a ku ktorému by sa dalo priblížiť úpravou Obamacare. Lenže o takomto modeli nikto z ľavice nehovorí. Pravdepodobne preto, že sa príliš podobá na postupné zlepšovanie z minulosti a nepredstavuje žiadny revolučný krok.

Upaľujme miliardárov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie