Denník N

Hovorí o byrokracii, úradníckej mafii. Prečo je Ostrým nožom najlepším slovenským filmom posledných rokov

Foto - nutprodukcia
Foto – nutprodukcia

Slovenský film málokedy má to šťastie, že vystihne spoločenskú náladu. Naposledy ju vystihla snímka Únos a teraz tu máme niečo podobné. Na deň presne rok po smrti Jána Kuciaka ste si mohli rovno z demonštrácie zájsť do kina na film Ostrým nožom.

Lenže hraný debut Tea Kuhna je výnimočným filmom nielen preto, že mal premiéru 21. februára. Hoci pripomína štrnásť rokov starú vraždu študenta Daniela Tupého a chystal sa dávno pred tým, než Kuciaka s Kušnírovou zastrelili (v tom čase bol nakrútený materiál už v strižni), predsa niečo hovorí o Kuciakovi aj o Tupom a nechce sa na tragédiách priživovať.

Bol by to potrebný a silný film, dokonca aj keby k týmto vraždám nikdy nedošlo.

Stará pravda o korupcii

Dôležitý je tento obraz z príbehu: otec syna, ktorého zavraždili neonacisti, sa stretáva s policajtom, ktorý prípad vyšetruje a dáva mu úplatok. Robotník bez maturity jazdiaci na otrieskanom favorite venuje policajtovi celoživotné úspory a ešte mu ponížene ďakuje. Asi tak, ako sa s obálkou ďakuje lekárom. Je to krátka, nenápadná, ale o to podstatnejšia scéna.

V ktorom slovenskom filme sme videli lepšie zobrazenú korupciu? Samozrejmú každodennú korupciu? Dokonca od hrdinu, ktorý inak s chobotnicou korupcie zápasí?

Hrané filmy na Slovensku už aj predtým otvárali politické témy. Akurát to neboli úplne podarené filmy. Únos síce

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmové recenzie

Teraz najčítanejšie