Denník N

Stále sa tu rozťahujú zlodeji, korupčníci a maficiáni (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Koščová Stach a Bezák vyberajú udalosť, prešľap aj podcenený moment uplynulého týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Odkaz „nezabudneme“ a „nikam neodchádzame“ bol prejavom úcty, ktorý zaznieval na námestiach pri ročnom smutnom výročí vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Slovensko je dlhodobo rozhnevané pre záľahu korupčných škandálov, rozdelené v postojoch k smerovaniu Slovenska, k štýlu politiky, podobe demokracie, riešeniu naliehavých problémov a k ne/dôvere k politikom. Tragédia, ktorá bola podnetom protestov, túto rozdelenosť zvýraznila, naplno odkryla. Stúpenci politikov vládnej koalície prijímajú ich útoky a obviňovanie organizátorov protestov, médií, mimovládnych organizácií. Nespokojní občania protestujú a odmietajú vládu, ktorá sa spreneverila právnemu štátu a nedokáže obnoviť dôveru k spravodlivosti. Pre niektorých je východiskom extrémizmus. Významná časť občanov sa snaží nejako to všetko prežiť a má plné zuby jedných aj druhých a neverí už vôbec nikomu. Obnova dôvery k sile občianstva a právnemu štátu, k politike ako poctivému remeslu, dá riadne zabrať. Ale sama z neba nespadne.

Prešľap týždňa

Premiér si neželá rozhádané Slovensko, kde sa bičujú vášne. Vyzýva, aby sme si pokojne pripomenuli pamiatku zavraždených. No ako byť pokojným? Jána a jeho Martinku predsa nezavraždili omylom, pretože písal o úspešnom a stále sa rozvíjajúcom Slovensku či prírodných krásach. Písal o podvodoch, organizovanom zločine, korupcii, prepojení mafie na vrcholových politikov. Mocní ho namiesto ochrany lustrovali. Vás to necháva pokojným? Občania na námestiach sa nehádajú, ale protestujú proti politikom, ktorí ich urážajú, osočujú, označujú za zradcov či kriminálnikov, svojou aroganciou sa im vysmievajú do tváre a rozdeľujú Slovensko.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa

Námestia slovenských miest, kde si slušní ľudia pripomenuli, že rok od brutálnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa v našej politike ešte stále rozťahujú zlodeji, korupčníci, maficiáni a únoscovia štátu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Teraz najčítanejšie