Denník N

Aj matky majú svoje pocity, hoci sa neustále snažia starať o pocity iných, hovorí film Roma

Jedna zo scén filmu Roma. Foto - Netflix
Jedna zo scén filmu Roma. Foto – Netflix

Článok obsahuje spoilery.

Cez plecia im visia provizórne plášte superhrdinov a v rukách majú pištole. Hračkárske. Strieľajú po sebe, no jeden z chlapcov zrazu skladá zbraň a urazene odchádza, keď jeho brat neumiera. Veď ho zastrelil, má predsa hrať, že je mŕtvy.

Až teraz si Pepe ľahne na slnkom zaliaty betón a zatvorí oči, v ruke ešte stále drží jagavú pištoľ. Som mŕtvy, hovorí svojej pestúnke, ktorá je svedkom celej scény. Nemal by tu byť, toto je územie pre služobníčky. Služobníčky a milované psy, tie môžu všetko, aj prekračovať nepísané hranice území spoločenských tried a odlišných rás.

Clea ich však prekračuje tiež. Na malú chvíľu odloží pranie bielizne a ľahne si k nemu. Zatvorí oči. „Je príjemné byť mŕtvou,“ hovorí chlapcovi. Už to nie je hra.

Ani film Roma nie je hra, je to skutočnosť, presne taká, akú si pamätal mexický režisér Alfonso Cuarón. Toto sú obrazy z jeho detstva, nábytok z jeho domu. Tie isté ulice, štekot psov a slová riekaniek na dobrú noc. Tiché drámy, ktoré ako chlapec ešte nevidel. „Až keď vám zomrú rodičia, začnete sa na mnohé veci dívať inak. Buď si to všetko začnete romantizovať, alebo sa pustíte opačnou cestou. A ja som sa pustil tou opačnou,“ hovoril Cuarón pre Guardian.

V nedeľu večer bude film Roma jedným z hlavných adeptov na filmové Oscary. Oprávnene.

Je to nielen vizuálne podmanivý film (ktorý treba vidieť v kine na veľkom plátne), ale aj odzbrojujúco autentická výpoveď o hlbokom ľudskom poznaní a súznení, ktoré sa vynárajú na pozadí životných tragédií a spoločenských krívd. A napokon aj o sile (žien) držať spolu a dívať sa na katastrofy ako na nové dobrodružstvá, nech to znie akokoľvek banálne.

Pred tým, kým ste, sa nedá utiecť

Cuarón mal v detstve len dve vysnívané profesie: buď sa stane astronautom, alebo filmárom. Tú prvú si tak trochu splnil, keď pred šiestimi rokmi nakrútil Gravitáciu, film so Sandrou Bullock a Georgeom Clooneym, ktorého dej sa odohráva výlučne v kozme. Zároveň si však splnil aj tú druhú túžbu. Po veľkých hollywoodskych produkciách, do ktorých väčšinou iba priskočil ako do rozbehnutého vlaku, mal pocit, že sa sám sebe akosi stratil. Zabudol na to, že kedysi vedel aj písať a že práve to je čosi, čo ho na filme predsa najviac bavilo.

Gravitáciu napísal so svojím bratom, Roma je už len jeho. Jeho spomienky, jeho scenár, jeho obrazy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Oscary

Kultúra

Teraz najčítanejšie