Denník N

Íri majú viac katolíkov ako Slovensko, no gejovia a lesby majú v referende väčšie šance

Kresba N - Shooty
Kresba N – Shooty

Kampaň v Írsku, kde žije zhruba 20-tisíc Slovákov, je na rozdiel od nášho referenda z februára tohto roka neútočná.

Februárové referendum Slovensko rozhádalo, Íri zostávajú pred piatkovým hlasovaním o legalizácii homosexuálnych manželstiev pokojní. A to sa už jeden z kňazov priamo na omši priznal k homosexualite a ďalší farári a rádové sestry ľudí vyzvali, aby podporili homosexuálne partnerstvá.

V Írsku pritom ide o veľa. Na Slovensku chceli ľudovým hlasovaním konzervatívne kruhy zamedziť posilneniu registrovaných partnerstiev do budúcnosti. V Írsku registrované partnerstvá už sú a ich podporovatelia chcú referendom dosiahnuť ich zrovnoprávnenie s manželstvami.

Slováci: Na tomto ostrove sa ľudia nehádajú

Aj Slováci žijúci v Írsku hovoria, že nezažívajú napätú atmosféru, aká bola u nás pri referende Aliancie za rodinu. Medzi tábormi odporcov a podporovateľov sobášov homosexuálov k žiadnym veľkým stretom neprichádza.

Verejné zhromaždenia k referendu síce boli, no mierne, hovorí Jakub Žilinčan, ktorý pracuje v oblasti IT. V Írsku je podľa neho bežné vyjadrovať názor verejne. „Ľudia berú referendum ako svoju povinnosť. Nosia na sebe napríklad štítky ´hlasovať áno za rovnosť´. Štítok proti som ešte na nikom nevidel.“

V Írsku je kampaň skôr pozitívna. Foto – TASR/AP
Cirkev a odporcovia homosexuálnych manželstiev tiež argumentujú deťmi. Foto – TASR/AP

„Je okolo toho veľa reklamy, ale oba tábory jej majú približne rovnako,“ hovorí zasa učiteľka Petra. Aj v Írsku je v kampani dieťa symbolom konzervatívnejšieho tábora, no nezneužívajú ho tak agresívne ako na Slovensku.

Aliancia za rodinu na svoju podporu využila v kontroverznej reklame dieťa, ktoré si počas kreslenia „kompletnej rodiny“ prišiel z „pestúnskej rodiny roka“ zobrať pár gejov. Zakrátko sa objavil ďalší reklamný šot, v ktorom dvaja chlapi hladia malého chlapca a potom sa bozkávajú. „Ty by si chcel vyrastať v tomto?“ pýtal sa emotívne chlapec a vyzýval ľudí, aby prišli k referendu. K tomuto klipu sa už nikto neprihlásil.

Hovorca KBS Martin Kramara vraví, že počas referenda vyzývali na zachovanie pokoja, úcty a rešpektu voči všetkým. Nepomohlo to však ani na jednej strane, liberálnejší odporcovia trhali v kostoloch pastierske listy k referendu.

Do kampane za práva gejov a lesieb sa v Írsku vložili aj umelci. Dve dievčatá namaľovali na hrad Caher z 15. storočia. Foto – TASR/AP

Slovenská učiteľka Petra hovorí, že v Írsku žiadne demonštrácie nevidela a všetko je pokojné.

Predpokladá, že Íri budú skôr hlasovať za manželstvá, úspech referenda naznačuje aj víkendový prieskum, kde zmenu podporilo 58 percent voličov. Zvrátiť to ešte môžu zmobilizovaní. Starší voliči, ktorí chodia k voľbám pravidelnejšie, sú viac naklonení povedať nie. Organizátori kampane proti manželstvám homosexuálov sa spoliehajú aj na hlasy konzervatívnejších imigrantov.

Na Slovensku sa referendum skončilo nízkou účasťou. Prišlo 21 percent voličov, a tak bolo neplatné. Väčšina z tých, čo prišli, hlasovala proti homosexuálom.

V Írsku sa oficiálne ku katolíckej cirkvi hlási 85 percent obyvateľov. Na Slovensku to v poslednom sčítaní v roku 2011 bolo 63 percent, za veriacich sa označilo 77 percent obyvateľov Slovenska.

Cirkev je opatrná

Cirkev sa podľa Petry do kampane výraznejšie nezapájala. Írski katolíci sa podľa teológa Miroslava Kocúra neprikláňajú k jednému absolútnemu názoru a aj miestna cirkev je otvorenejšia. Konferencia biskupov Írska ide síce skôr proti referendu, no k podporovateľom homosexuálnych manželstiev sa verejne pridali aj viacerí predstavitelia cirkvi.

Kocúr hovorí, že súčasná spoločnosť má riešiť životnú situáciu konkrétnych ľudí, preto majú ľudia viac odvahy aj v takej katolíckej krajine ako Írsko.

Editor katolíckeho magazínu Reality páter Gerard Moloney tvrdí, že manželstvo síce vidí ako posvätné, je však na občanoch, aby sa rozhodli, ako ho chcú definovať oni. „Je to presne tak, ako má byť, pretože dnes žijeme v rôznorodej a komplexnej spoločnosti,“ povedal pre Irish Times.

Slovenskí biskupi: Íri sú naši bratia

Na Slovensku držali katolícki kňazi a biskupi v boji za zastavenie manželstiev homosexuálov poväčšine spolu, pred referendom hromadne čítali pastiersky list Konferencie biskupov Slovenska v kostoloch.

referendum
Slovenská kampaň. Foto – Aliancia za rodinu

KBS tvrdí, že írski biskupi sú ich bratia vo viere a hlásia sa k spoločnej cirkvi, odkazujú na ich vyjadrenia na internete. Aj írski biskupi v nich rovnako ako slovenskí katolíci hovoria o manželstve ako o jedinečnom zväzku muža a ženy.

„Nie je to o rovnosti, ale o zmene definície manželstva a rodiny, ako ich poznáme. Každý volič sa musí sám seba opýtať, či navrhované zmeny v ústave v budúcnosti upevnia naše manželstvá a rodiny,“ píše írsky biskup John Fleming v pastierskom liste.

V Írsku sa na názory cirkvi podľa Kocúra nepozerá úplne nekriticky. „Neprijímajú všetko len na základe pastierskeho listu, zvažujú aj iné informácie a názory.“ V anglicky hovoriacich krajinách je podľa neho iná kultúra komunikácie v cirkvi aj medzi kresťanmi.

Kocúr vraví, že by sa nemalo o týchto veciach hlasovať v referende, ale spolužitie osôb rovnakého pohlavia by mohol vyriešiť zákon po diskusii. „Aj kresťania by zistili, že názorov a možností riešenia je viac. Hlasovaním nemôžeme presviedčať ľudí s iným názorom, ako je oficiálne učenie cirkvi, ktorá reaguje na niektoré výzvy s výrazným oneskorením. Zvlášť, ak ide o práva menšiny.“

Slovenské referendum

 • Slováci v referende Aliancie za rodinu odpovedali na tri otázky, či súhlasia s tým, aby manželstvo mohlo byť iba zväzok muža a ženy, aby páry rovnakého pohlavia nemohli adoptovať dieťa a aby školy nemohli nútiť deti k účasti na sexuálnej výchove alebo učiť o eutanázii.
 • Proti veľkej oficiálnej kampani Aliancie bolo aj viacero antikampaní.
 • Aliancia natočila kontroverznú reklamu, kde si prišiel pár gejov zobrať dieťa z pestúnskej rodiny. Televízie Markíza, Joj a RTVS spot Aliancie odmietli vysielať.
 • Referendum rozhádalo spoločnosť, cirkev oficiálne podporila referendum, v kostoloch sa hromadne čítal pastiersky list KBS.
 • K urnám prišlo nakoniec necelých 22 percent voličov a referendum bolo neplatné.

 

Írske referendum

 • Íri sa v referende pýtajú, či manželstvo môže byť medzi dvomi ľuďmi bez ohľadu na pohlavie.
 • Posledný prieskum ukázal, že by mohlo byť úspešné.
 • Írsko by bolo prvou krajinou, kde homosexuálne manželstvá odobrili v ľudovom hlasovaní.
 • Konferencia biskupov Írska informuje na svojom webe najmä o tom, prečo by manželstvo malo byť jedinečný vzťah muža a ženy.
 • Biskupi cez pastiersky list vyzvali veriacich, aby hlasovali proti homosexuálnym manželstvám.
 • Viacero predstaviteľov cirkvi podporilo homosexuálne manželstvá alebo vyzvalo veriacich, aby hlasovali podľa svojho svedomia.
 • Prejavy oboch táborov aj kampaň bola pokojná.
 • V piatok je aj ďalšie referendum, ktoré má znížiť spodnú vekovú hranicu pre prezidentských kandidátov na 21 rokov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie