Denník N

Tréner ho vozil v žigulíku, on mu to vrátil novým autom. Nikita Kučerov kraľuje NHL

Nikita Kučerov. Foto – AP/Chris O'Meara
Nikita Kučerov. Foto – AP/Chris O’Meara

Keď príde talentovaný ruský hokejista do NHL, pre klub je to vždy mierny risk. Môže sa stať veľkou hviezdou, ale aj totálne vyhorieť. Nezvykne si na štýl hokeja, nový život, problémy mu robí jazyk a rýchlo sa vráti domov.

Aj Nikita Kučerov spočiatku vyzeral, že by mohol byť podobným prípadom. Vo svojej nováčikovskej sezóne nijako zvlášť nežiaril a v play-off ho tréner Jon Cooper posadil na tribúnu.

Odvtedy sa však rok čo rok zlepšuje a dnes hrá v NHL vlastnú ligu.

V zápase proti Buffalu dosiahol svoj stý bod v tejto sezóne. Na dosiahnutie stovky mu pritom stačilo len 62 zápasov – niečo také sa naposledy podarilo pred 22 rokmi Mariovi Lemieuxovi.

Do garáže si dal ľad

Kučerov je všestranným hokejistom, ale najviac ho zdobia gólové prihrávky, ktorých má v tejto sezóne už 70. Na ľade vidí to, čo ostatní nie, a v dnešnej mimoriadne rýchlej NHL sa presadzuje svojím typickým spomalením hry.

„Nerobí to ako Connor McDavid, ktorý letí rýchlosťou sto míľ za hodinu a nikto ho nedokáže zastaviť. On je umelec. Spomalí hru, myslí o krok vpred, vníma všetko. Vždy, keď ste s ním na ľade, očakávate šancu,“ vravel o ňom spoluhráč Steven Stamkos pre National Post.

Ako sa u Kučerova vyvinul taký hokejový zmysel? Odpoveďou je jeho povaha. Nikdy so sebou nie je úplne spokojný a zakaždým hľadá spôsob, ako vylepšiť svoju hru. Časopis Sports Illustrated vlani priniesol reportáž o jeho zvyku.

Po zápasoch si spätne pozerá každé zo svojich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie