Denník N

Týždňový Newsfilter: Prokurátor by mal hneď vypočuť Kisku, Fica, Pellegriniho aj Bugára

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Škandál týždňa je obvinenie z vydierania prezidenta. Načo bolo Vadalovi číslo na Fica. Dobrý týždeň Čaputovej a Šefčoviča.

Správy vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Ide len o vydieranie, korupciu a zneužívanie polície

Ak Andrej Kiska v piatok hovoril pravdu o vydieraní Robertom Ficom, znamená to, že ďalšie pôsobenie Roberta Fica v politike ohrozuje normálne, čiže ústavné fungovanie štátu.

Rozoberme si na časti Kiskove tvrdenia, aby sme si lepšie všimli, o akej veľkej obludnosti to hovorí:

Najmenší problém je to, že poslanec Fico podľa Kisku zneužíval svoje postavenie lídra najsilnejšej vládnej a parlamentnej strany na to, aby pomohol vlastnej kandidatúre na ústavného sudcu.

Kandidátov volia v parlamente a vyberá z nich prezident, je to teda z princípu aj politická voľba. V tomto zmysle môžeme Ficovi vyčítať len to, že svoj vplyv neskúšal využiť na vytvorenie širšej politickej dohody o obsadení Ústavného súdu, ale počas rokovaní s Kiskom celý čas sledoval len záujem kandidáta Fica.

Ďalšie fakty vyplývajúce z Kiskových tvrdení sú však už dramatické: Fico vlastne tvrdí, že dokáže riadiť prokuratúru a políciu, hoci nie je ani generálny prokurátor, ani policajný prezident, ani minister vnútra. To samo osebe je mimo zákon, no Fico tvrdí, že im dokáže prikazovať aj porušovať zákon a šikanovať ľudí podľa toho, ako to jemu vyhovuje.

Keď Fico Kiskovi hovorí, že môže zariadiť obvinenia voči nemu a jeho ľuďom, vydiera prezidenta, respektíve sa pokúša korumpovať prezidenta. Ale to je tiež trestný čin. To by mala prokuratúra normálne vyšetrovať.

Nestačí to vnímať ako prejav agresívnej politiky – treba normálne vypočuť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie