Denník N

Newsfilter: Polícia začala brať vážne vydieranie Kisku, SaS straší voličov stredovekým Slovenskom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Polícia sa rozhýbala v prípade Kiska vs. Fico 2. SaS pripomína, ako málo sa jej doteraz podarilo 3. Ersék chce vyhodiť do Dunaja 60 miliónov, ešte kým dovládne

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Polícia sa rozhýbala v prípade Kiska vs. Fico

Hneď prvý pracovný deň po vyhlásení prezidenta Kisku, že ho predseda najsilnejšej strany Smer vydieral, začala vec vyšetrovať Národná kriminálna agentúra. Na to, že ešte v piatok sa polícia aj prokuratúra tvárili po Kiskových slovách ukrivdene ako slovenskí futbalisti, je to výrazný posun.

Pre krajinu je určite lepšie, keď podozrenie tejto váhovej kategórie uzná za hodné pozornosti sama polícia, než že by mala čakať, či jej na stole pristane trestné oznámenie od niekoho, kto to už nevydržal.

Po víkende s triezvou hlavou. Pripomeňme, že prezident Kiska v piatok hovoril, že polícia a prokuratúra opakovane vyšetrujú, respektíve obviňujú jeho firmu z daňových podvodov na základe pokynu Roberta Fica, pre ktorého ide o záležitosť osobnej pomsty za to, že ho Kiska odmietol menovať za ústavného sudcu.

Polícii ešte v piatok unikala závažnosť tohto obvinenia, a tak do sveta vypustili nahlúple vyhlásenie, že „ak má ktokoľvek podozrenie o protiprávnom konaní policajta, môže podať podnet na inšpekciu“.

Po víkende sa našťastie stretlo dostatok príčetných policajtov, aby sa k situácii postavili s vážnosťou, akú si zaslúži.

Svedkovia na výsluch. Žiaľ, ešte nie sme v stave, aby sme rozhodnutie polície mohli automaticky chápať ako úprimnú snahu vyšetriť veci, a nielen ako taktický manéver. Nič nám však nebráni dúfať, že sa vyšetrovatelia NAKA postavia k podozreniu z vydierania prezidenta aspoň tak horlivo ako k účtovníctvu jeho firmy.

V takom prípade sa polícia neuspokojí s doterajšími verejnými vyhláseniami aktérov, ale si ich postupne predvolá na výsluch: Roberta Fica, Petra Pellegriniho aj Bélu Bugára. Šéf Mosta-Híd tak dostane príležitosť povedať pravdu bez toho, aby nepatrične rozširoval verejne obsah svojho dôverného rozhovoru s prezidentom, čo bol doteraz dôvod, pre ktorý nepotvrdil Kiskovu ani Ficovu verziu príbehu.

2. SaS pripomína, ako málo sa jej doteraz podarilo

Sloboda a solidarita opäť urobila vyhlásenie, v ktorom podporila kandidatúru Roberta Mistríka. Keď tak urobili naposledy, museli vzápätí vysvetľovať, že im na Zuzane Čaputovej neprekáža, že je žena. Tentokrát si dali väčší pozor na sexizmus, no i tak vyvolali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie