Denník N

Newsfilter: Z Čaputovej je vďaka Mistríkovi favoritka a Smer jej to už dáva pocítiť

Zuzana Čaputová a Robert Mistrík. Foto N - Tomáš Benedikovič
Zuzana Čaputová a Robert Mistrík. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Robert Mistrík odstúpil a pomohol Zuzane Čaputovej do druhého kola. 2. Juraj Blanár ukázal, ako proti nej hodlá Smer bojovať. 3. Igor Matovič ide transparentne podviesť voličov.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Mistrík to musel urobiť, ale aj tak si zaslúži rešpekt

Dvadsať rokov po tom, ako Michal Kováč len niekoľko dní pred prvým kolom prvých priamych prezidentských volieb odstúpil a podporil kandidáta Rudolfa Schustera, sa k podobnému kroku odhodlal Robert Mistrík.

Kandidát, ktorý mesiace viedol a svoju stratégiu založil do veľkej miery na tom, že sa majú ostatní demokratickí kandidáti vzdať v jeho prospech, tak nakoniec urobil sám a podporil Zuzanu Čaputovú.

Mistríkovo rozhodnutie nie je prvé svojho druhu. Podobne ako u Kováča je motivované najmä jasnými číslami z prieskumov, v ktorých na rozdiel od Čaputovej v posledných mesiacoch príliš nestúpal. Napokon, tento trend potvrdil v utorok aj prieskum Medianu pre RTVS.

Mistrík nekandidoval ako člen strany a ako hovorí, ani sa v politike nebude angažovať, takže svojím odstúpením ani žiadnu partaj nepoškodil.

Navyše, ak by neodstúpil, čelil by v nasledujúcich týždňoch otázkam, prečo tak neurobí, keď s touto témou sám začal. No i tak si zaslúži veľký rešpekt.

Jeho rozhodnutie určite nebolo ľahké, veď svojej kandidatúre venoval rok života aj do 400-tisíc eur a zaangažoval do nej množstvo dobrovoľníkov i tri politické strany, z ktorých ešte jedna deň predtým hovorila, že v druhom kole by bol silnejším kandidátom ako Čaputová.

Mistrík môže cítiť sklamanie, čomu by napovedalo aj to, že sa po svojom vyhlásení nechcel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie