Denník N

Čaputová je prvá aj podľa prieskumu AKO pre TA3, volilo by ju 27,5 percenta voličov

Maroš Šefčovič je druhý, má podporu 17 percent. Prieskum ešte rátal aj s kandidatúrou Roberta Mistríka.

Zuzana Čaputová je necelé dva týždne pred prvým kolom favoritkou prezidentských volieb. Volilo by ju vyše 27 percent voličov, druhého Maroša Šefčoviča o 10 percent voličov menej.

Ukázal to prieskum agentúry AKO, ktorý si zadala spravodajská televízia TA3, aby podľa tohto merania nastavila svoje prezidentské debaty.

AKO robilo prieskum medzi 22. a 25. februárom, telefonicky oslovili 1000 respondentov. Do zoznamu kandidátov zaradili ešte aj Roberta Mistríka, ktorý sa vzdal 26. februára. Jeho podpora bola na úrovni Maroša Šefčoviča.

Štvrtý Štefan Harabin má priazeň necelých 12 percent voličov.

V prieskume odpovedalo 64 percent respondentov, že sa volieb určite zúčastnia. Riaditeľ AKO Václav Hřích však reálnu účasť odhaduje nižšie.

Focus: Čaputová vs Mistrík 26:13

V stredu ráno zverejnila svoj prieskum aj agentúra Focus. Jeho objednávateľom bol Robert Mistrík, ktorý sa na základe jeho výsledkov rozhodol z volebného súboja odstúpiť. Už v utorok dopoludnia podporil Zuzanu Čaputovú.

Podľa sondáže agentúra namerala Čaputovej až 26,3 percenta, zatiaľ čo Mistríkovi len 13,1 percenta. Za Čaputovou nasledoval kandidát Smeru Maroš Šefčovič s 20,4 percenta.

Na štvrtom mieste za Mistríkom je Štefan Harabin (13 percent). Marian Kotleba má 8,5 percenta, Béla Bugár 5,8 a Milan Krajniak s Františkom Mikloškom zhodne po 4,3 percenta.

Čaputová vyrástla od jesene, keď sa začala objavovať v prieskumoch Focusu, o viac ako 20 percentuálnych bodov. Takmer v každom z posledných prieskumov rástla, teraz sa dostala prvýkrát do čela aj pred Maroša Šefčoviča.

Kandidát Smeru sa vo februárových prieskumoch drží na podpore okolo 20 percent.

Mistrík v utorok odstúpil

Robert Mistrík, ktorý dlhé mesiace viedol v predvolebných prieskumoch, tento týždeň odstúpil z volieb. Rozhodnutie oznámil v utorok o jedenástej na spoločnej tlačovke so Zuzanou Čaputovou, ktorú ešte pred prvým kolom podporil.

„Vyhlasujem nahlas a jasne podporu pani Zuzane Čaputovej. Nejde len o nás dvoch, ale o Slovensko, o nás všetkých,“ povedal. „Do prezidentského úradu nesmieme pustiť predĺžené ruky Roberta Fica a Vladimíra Mečiara.“

Mistrík už v utorok povedal, že jeho rozhodnutie odstúpiť vysvetlia prieskumy, ktoré budú zverejnené v nasledujúcich dňoch. „Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som svoje vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo a moje slovo platí,“ vyhlásil.

„Údaje povedali, že je tu jednoznačný trend a jednoznačný náskok pani Čaputovej,“ povedal. Po ňom Čaputovú podporili aj opozičné strany SaS, OĽaNO a Spolu a prezident Andrej Kiska.

Predpovedný model ktovyhravolby.sk v týchto dňoch už výrazne favorizuje Čaputovú pred Šefčovičom. V stredu večer jej dával šancu na víťazstvo 37,36 percenta, kandidátovi Smeru 23,78 percenta.

Tieto čísla nevyjadrujú preferencie kandidátov, ale ich šancu na celkové víťazstvo. Model vychádza z prieskumov verejnej mienky a kurzov stávkových kancelárií, v ktorých má Čaputová tiež najnižší kurz.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Prezidentské voľby 2019

Slovensko

Teraz najčítanejšie