Denník N

Stranícky prieskum Focusu: Kotleba je druhý, tesne predbehol SaS

Smer by vyhral s 21 percentami. Koalícia PS a Spolu má vyše 9 percent, jemne padlo OĽaNO.

Parlamentné voľby by vo februári vyhral Smer, ktorý má stabilnú podporu vyše 21 percent voličov.

K zmene však prišlo na druhom mieste: o niekoľko desatín percenta, teda na úrovni štatistickej chyby, predstihla Kotlebova ĽSNS Sulíkovu SaS.

Kandidát na prezidenta Kotleba

Výrazný je však posun kotlebovcov medzi januárom a februárom: narástli o viac ako 3 percentuálne body. Kotlebovu stranu by vo februári volilo takmer 12 percent voličov. K nárastu podpory došlo v čase, keď Marian Kotleba kandiduje za prezidenta a má po Slovensku výraznú bilbordovú kampaň.

SaS medzimesačne klesla len mierne, opäť skôr na úrovni štatistickej chyby, vo februári by ju volilo 11,2 percenta ľudí.

Za ňou nasleduje koalícia dvoch nových strán: Progresívneho Slovenska a strany Spolu, ktorú by volilo 9,5 percenta ľudí.

V parlamente by ešte boli aj ďalšie strany: hnutia Sme rodina a OĽaNO Igora Matoviča, SNS, KDH a Most-Híd.

Kto má šancu na väčšinu

Ak by voľby dopadli takto, Smer by mal v parlamente 35 poslancov, Kotleba devätnásť, SaS 18, koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu 16 mandátov.

Hnutie Sme rodina Borisa Kollára by zastupoval rovnaký počet poslancov, OĽaNO 14, SNS 12, KDH 11 a Most-Híd 9 poslancov.

Znamená to, že súčasné opozičné strany (SaS, PS/Spolu, OĽaNO, Sme rodina, KDH) bez Kotlebu by mali v parlamente 75 poslancov, teda presnú polovicu. Vládne strany by takisto nemali väčšinu, Smer, SNS a Most-Híd by zastupovalo 56 poslancov.

Zaujímavé trendy ukazujú dlhodobé dáta: ako sa postupne prepadáva SNS, ako sa hore drží Kotlebova ĽSNS a ako sa vyvíja opozícia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie