Denník N

Bomba, ktorá spadla na celý svet. Pred 65 rokmi na atole Bikini otestovali prvú vodíkovú zbraň

Prvá vodíková bomba, nazvaná Castle Bravo, vybuchla 1. marca 1954. Foto - ministerstvo energetiky USA
Prvá vodíková bomba, nazvaná Castle Bravo, vybuchla 1. marca 1954. Foto – ministerstvo energetiky USA

Prvý veľký test vodíkovej bomby ukázal silu novej techniky a zároveň posilnil protestné hnutia proti ďalším megatonám.

Keby ste sa niekedy stali diktátorom nejakej ambicióznej krajiny, bude sa vám hodiť informácia, že existujú tri hlavné druhy jadrových bômb: uránové, plutóniové a vodíkové. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody.

Uránová bomba je ako jediná z nich konštrukčne jednoduchá, pretože jednoduchý je aj jej princíp: keď máte pohromade dostatočne veľké množstvo uránu, vybuchne. Stačí teda zobrať dva menšie kusy uránu a zariadiť, aby sa v pravý čas k sebe priblížili – zvyšok zariadi fyzika.

Urán: ľahká konštrukcia, nedostupné palivo

Takto fungovala bomba v Hirošime. Tvorila ju delová hlaveň s priemerom 165 mm a dĺžkou necelých dvoch metrov. Na každom jej konci sa nachádzalo podkritické množstvo uránu. Jedna časť z neho ležala na malej náloži normálnej výbušniny. Keď sa zažala, delo vystrelilo: uránový projektil preletel hlavňou necelé dva metre a narazil na druhý kus uránu.

Postaviť takú bombu podľa návodu na internete dnes predstavuje len trochu náročnejší projekt pre domáceho majstra. Našťastie, je ťažké zaobstarať si na ňu štiepny materiál, teda urán 235 v zbrojnej kvalite. Prírodná uránová ruda obsahuje len 0,7 percenta tohto izotopu a 99,3 percenta vojensky nepoužiteľného uránu 238. Problém nie je ani tak v tom, že je tam „správneho“ uránu tak málo, ako skôr v tom, že oddeliť oba izotopy od seba je veľmi ťažké. Reaktorom jadrových elektrární stačí zmes, v ktorej je okolo štyroch percent U 235. Na uránovú bombu potrebujete čistotu 90 percent a viac.

Koľko uránu teda potrebujete? Kritické množstvo závisí od jeho čistoty, od priestorového usporiadania a ďalších faktorov. V hirošimskej bombe bolo 15 kilogramov uránu – všetok, ktorý Američania v tom čase

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Technológie

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie