Denník N

Týždňový newsfilter: Čaputová na špici, fašisti na druhom mieste, Ústavný súd na chvoste

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Máme za sebou týždeň Zuzany Čaputovej. 2. Kotlebovci opticky prebehli sulíkovcov. 3. Kandidáti na ústavných sudcov sa zatiaľ do druhej voľby nehrnú.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Narástla Čaputová i odpor proti nej

Hoci rýchly rast preferencií Zuzany Čaputovej sa dal pozorovať už predtým, to, čo sme videli v končiacom sa týždni, bol až neuveriteľný skok, aký sa v dvadsaťročnej histórii prezidentských volieb nepodaril ešte nikomu.

Fenomenálny vzostup. V pondelok mala verejnosť k dispozícii len prieskumy z prvej polovice februára, ktoré Čaputovej dávali necelých 15 percent, kým Robertovi Mistríkovi prisudzovali 16, respektíve 17 percent.

No kandidát podporovaný stranami Sloboda a solidarita a Spolu v ten deň už vedel, že kým Čaputová podľa Focusu naďalej výrazne stúpa až na 26 percent, jeho čísla dokonca spadli na 13 percent. V utorok ráno preto oslovil Čaputovú a o pár hodín už na spoločnej tlačovke vyhlásil, že odstupuje z volieb a podporuje svoju dovtedajšiu súperku.

O dva dni už mali agentúry výsledky rýchlych telefonických prieskumov bez Mistríka. Vo Focuse Čaputová vystrelila na takmer 45 a v prieskume AKO až na takmer 53 percent.

Istým rizikom týchto prieskumov je o čosi menšia vzorka či spôsob zberu dát. Otázkou tiež je, koľko z mladších ľudí, ktorí kandidátku podporujú vo väčšej miere, sa nakoniec dostaví k voľbám.

A pre moratórium sa už pred voľbami nedozvieme ani len to, či ešte Čaputová má kam stúpať alebo či sa namiesto Maroša Šefčoviča nakoniec do druhého kola nedostane Štefan Harabin.

No i tak je jasné, že ide o fenomenálny vzostup, ktorý nemá obdobu.

Ukázalo sa, že hoci Čaputová výraznejšie boduje u žien ako u mužov, v podstate neexistuje skupina obyvateľstva,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie