Denník N

Športový newsfilter: Ako nám na Tehelnom poli uniesli futbal

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Slovanisti vydávali opičie zvuky, Volko je najlepším šprintérom Európy a Rakúšania demonštratívne potrestali samých seba.

Podcasty nájdete na Apple podcasty – Spotify – Podbean – Amazon Alexa – RSS.

1. Ak to Slovan nebude riešiť, ide sám proti sebe

Nové Tehelné pole, alebo ak chcete Národný futbalový štadión, má za sebou prvý súťažný zápas. Domáci Slovan Bratislava v 21. kole Fortuna ligy zdolal Spartak Trnava 2:0. Otvárací zápas bol vypredaný (22 500 divákov).

Štadión je ešte stavbou a klub ho má v dočasnom užívaní. Nie všetky steny sú omietnuté a stretnete sa aj so stavebným prachom a ďalšími pôrodnými bolesťami.

Ani po prvom zápase nie je jasné, či majiteľ Slovana Ivan Kmotrík požiada štát, aby mu štadión za viac ako 80 miliónov zaplatil. Zatiaľ patrí jeho akciovke, ktorá medzitým robí výberové konanie na klub, ktorý bude na NFŠ nájomníkom. Do súťaže sa však reálne môže prihlásiť len Slovan.

O netransparentnosti financovania štadióna sa však po zápase nehovorilo. Zložitý problém zatienilo niečo oveľa triviálnejšie – až príliš jednoduché správanie tvrdého jadra fanúšikov Slovana.

Tí sa na svoj milovaný štadión vrátili po takmer desiatich rokoch exilu na nenávidených Pasienkoch a za jednou z bránok ich povzbudzovalo viac, ako chodilo ľudí na celé Pasienky.

Ak sa štadióny stavajú a kultivujú s argumentom, že sa tým automaticky skultivujú aj fanúšikovia, tu to nevyšlo. Prešlo len pár minút a ultras častovali vulgarizmami Spartak Trnava a nevyhli sa antisemitizmu („Trnava sú poľskí židi“). V pokrikoch boli vulgarizmy samozrejmosťou a vrchol nastal v druhom polčase, keď na hráča Trnavy spustili zvuky napodobňujúce opicu.

Zakázaná pyrotechnika bola tým menším problémom.

Upozornenie, teraz bude Športový newsfilter osobný. Reakcie sú rôzne. Aspoň medzi čitateľmi nášho denníka prevažujú názory o nízkej mentálnej vybavenosti ultras, ktorých treba tvrdo potrestať. Inak, UEFA Trnave pred pár mesiacmi za antisemitizmus (verš „ten belasý žid“) zatvorila štadión na jeden zápas a dala pokutu 60-tisíc eur.

Oukej, to nech si so Slovanom vyrieši Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu či ďalšie príslušné orgány.

Myslí tu však niekto na ľudí, ktorí milujú futbal a ktorým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Národný futbalový štadión

Športový newsfilter

Komentáre, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie