Denník N

Newsfilter: Šefčovič odrazil Harabinov útok a sám zaútočil na Čaputovú

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kandidát Smeru obvinil Čaputovú a Kisku z nečistej dohody. 2. O posty ústavných sudcov sa uchádza tridsať kandidátov. 3. Andrej Danko narazil na rozpočtovú realitu.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Šefčovič hľadá špinavý obchod

Niekoľkodňovú pseudokauzu okolo svojho titulu JUDr. ukončil prezidentský kandidát Maroš Šefčovič tým, že zverejnil sken nostrifikačnej doložky, ktorá potvrdzuje, že diplom z Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov vtedajšiemu mladému diplomatovi uznali na Právnickej fakulte Univerzity Komenského.

Šefčovič teraz žiada od protikandiáta Štefana Harabina, ktorý jeho titul spochybnil, verejné ospravedlnenie. Ako povedal, „pán Harabin klesol tak nízko, ako sa len dá, pretože sa uchýlil vyslovene ku klamstvu“.

K spôsobu, akým bolo možné ešte v prvej polovici roku 1990 získať titul JUDr., ako ho vo svojom článku opisuje Veronika Prušová, môžeme mať dnes výhrady, to však nič nemení na tom, že Šefčovič ho získal a používa oprávnene.

Drsný Šefčovič. Šefčovičovi by tento Harabinov neúspešný výpad teoreticky mohol nahrať. Zvlášť by sa mu to hodilo v čase, keď sa najsilnejší kandidát antisystému podľa posledných zverejnených výskumov na kandidáta Smeru nebezpečne doťahoval a ohrozoval jeho postup do druhého kola.

No Šefčovič sa napokon sústredil na iný cieľ. Na tlačovke totiž zaútočil na Zuzanu Čaputovú, ktorá posledné prieskumy jasne viedla. Naznačil, že kandidátka Progresívneho Slovenska, ktorá získala aj podporou viacerých iných opozičných strán, urobila obchod s končiacim prezidentom Andrejom Kiskom. „Ide o akúsi politickú podporu, že ja ťa podporím vo voľbách a ty mi udelíš milosť?“ spýtal sa Šefčovič.

Kandidát zároveň vylúčil, že by ako prezident udelil milosť akémukoľvek politikovi, a spýtal sa, ako za takýchto okolností chceme posilňovať vieru v právny štát či presvedčenie, že politici nie sú špeciálny druh?

Nejednoznačná Čaputová. „Problém“ vyhlásení Zuzany Čaputovej na túto tému je v tom, že dávajú širší priestor na interpretáciu. Ak by povedala jasné nie alebo áno, nebolo by o čom diskutovať.

No napríklad v rozhovore pre sme.sk kandidátka povedala: „Viaže ma to, že som vyštudovala právo a venujem sa advokácii. Určite by som si musela preštudovať spis. Vo všeobecnosti môžem povedať, že ak by som udeľovala milosť, vždy by som sa snažila sledovať rovnováhu medzi spoločenskou nebezpečnosťou tohto skutku a mierou zavinenia.“ Povedala tiež, že ak by boli indície, že išlo o politický proces na politickú objednávku, bez ohľadu na to, či by išlo o Andreja Kisku, veľmi by svoje rozhodnutie zvažovala.

V utorok dopoludnia na HN klube zase povedala: „Pokiaľ ide o tú podotázku konkrétnu ohľadom pána Kisku, samozrejme, je to hypotetická, úplne hypotetická rovina, pristupovala by som k prípadnému posúdeniu takejto žiadosti ako k žiadosti ktoréhokoľvek iného občana. To, že v tom čase by už bol bývalým politikom, by nebolo ani diskvalifikujúce ani preferujúce kritérium.“

Za hranicou slušnosti. Najmä Čaputovej posledné slová, teda že by ku Kiskovej žiadosti pristupovala ako k žiadosti ktoréhokoľvek iného občana, sú v súlade s tým, po čom volal na tlačovke Šefčovič, teda s rovnosťou pred zákonom. Počuť tam to, čo naznačoval Šefčovič, teda že Čaputová udelenie milosti nevylúčila,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie