Denník N

Slovan dostal za rasizmus pokutu a podmienku, polícia za vztýčenie pravice stíha Kmotríka ml.

Fanúšikovia Slovana Bratislava počas otvorenia Tehelného poľa. Foto N – Peter Kováč
Fanúšikovia Slovana Bratislava počas otvorenia Tehelného poľa. Foto N – Peter Kováč

Ultras fanúšikovia Slovana argumentujú, že nie sú rasisti, len zdravili kamarátov. V minulosti im také argumenty pomohli.

Písal sa 20. apríl 2007 a futbalový Slovan Bratislava hral v 7. kole nadstavbovej časti vtedajšej Corgoň ligy na ihrisku Senca. Remizoval 1:1.

V rovnaký deň 118 rokov predtým sa narodil Adolf Hitler. V sektore fanúšikov Slovana sa objavil transparent s textom „Alles gute Adi“, ktorý sprevádzala kresba smajlíka s fúzikmi a ofinou, ktoré boli pre Hitlera typické.

Ultras fanúšikovia, ktorí vtedy patrili pod zoskupenie Belasá Šlachta, však tvrdili, že nešlo o Hitlera. Vraj len gratulovali svojmu kamarátovi Adolfovi, ktorý akurát vtedy oslavoval narodeniny.

O tom, že by niekto za takúto otvorenú propagáciu nacizmu niesol zodpovednosť, nie je nič známe. „Trestné stíhanie bolo dňa 5. októbra 2007 prerušené. Bližšie podrobnosti nie je možné zistiť z dôvodu, že v roku 2018 uplynula lehota, po uplynutí ktorej bol trestný spis skartovaný,“ odpísala Lucia Mihalíková, hovorkyňa bratislavskej krajskej polície.

Slovanisti si svojho kamaráta uctili aj o deväť rokov neskôr, keď na 20. apríla pripadlo derby s Trnavou na bratislavských Pasienkoch. Tentokrát na transparente stálo „Alles Gute vedúci“, pričom písmená „s“ v tvare blesku nápadne pripomínali tie, ktoré boli typické pre nacistické jednotky SS.

Medzi vedúce postavy ultras fanúšikov Slovana patril Tomáš Straka, ktorý mal už vtedy založenú značku oblečenia Eighty Eight.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie