Búrka v pohári vody

V galérii záleží aj na takých detailoch, akými sú farba a kvalita podlahy či nových rámov. V trenčianskej galérii dostali nové rámy obrazy Bazovského a strhla sa okolo nich búrlivá debata.
Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne prešla prednedávnom čiastočnou rekonštrukciou a nadobudla novú výstavnú expozíciu Bazovského diel. Stalo sa tak pri príležitosti 50. výročia založenia galérie. Oslavy však následne nadobudli celkom temperamentný charakter, ktorý doznieva dodnes.
Miloš Alexander Bazovský je jedným z najvýznamnejších slovenských maliarov 20. storočia a musím povedať, že jeho diela patria k mojim najobľúbenejším. Nie je to len ich obsahovým zameraním, maliarskym stvárnením, tvarovým reduktivizmom či farebným akcentom, dojíma ma najmä schopnosť Bazovského diel podať aj cez motívy krajiny alebo zátišia univerzálnejšiu správu o našom svete. Preto bol najvyšší čas venovať pozornosť novej stálej expozícii tohto autora. Trenčianska galéria disponuje výnimočnou zbierkou, ktorá z umeleckej stránky tvorí základný fundament slovenského kultúrneho dedičstva.
Galéria sa rozhodla vytvoriť expozíciu v novej kurátorskej koncepcii a súčasne na spoluprácu prizvala dizajnéra a autora mnohých výstavných expozícií doma a v zahraničí Marcela Benčíka. Po otvorení expozície však nastal problém, ktorý bol tematizovaný na sociálnych sieťach, v dennej tlači a periodikách. Týkal sa, paradoxne, nie obrazov samotných, ale rámov.

Marcel Benčík totiž navrhol nové rámy pre obrazy,