Denník N

Čaputová sa zamerala aj na juh a u Maďarov môže byť ešte úspešnejšia ako Radičová či Kiska

Zuzana Čaputová v Dunajskej Strede. Foto N - Tomáš Benedikovič
Zuzana Čaputová v Dunajskej Strede. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na Slovensku žije asi pol milióna ľudí, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti, a žiaden kandidát s výnimkou Bélu Bugára sa o ich hlas neuchádza tak intenzívne ako Zuzana Čaputová.

Pred vstupom do Dunajskej Stredy sú popri ceste vylepené tri bilbordy Bélu Bugára a niekoľko dvojjazyčných názvov. Je to región, kde maďarskí kandidáti a strany získavajú najvyššiu podporu. Na míting slovenskej kandidátky Zuzany Čaputovej, ktorá po maďarsky nevie, napriek tomu prišla asi stovka ľudí. Časť z nich sedela, časť postávala po okrajoch miestnosti a zvyšní sa ju snažili zahliadnuť aspoň zvonka cez presklené dvere.

Zuzana Čaputová sa stala fenoménom aj medzi maďarskými voličmi. Trendy z posledných predvolebných prieskumov spred týždňa naznačovali, že k nej prechádzajú masovo aj slovenskí Maďari a opúšťajú aj Bélu Bugára.

Bez maďarských koreňov

Na diskusiu do Dunajskej Stredy Čaputová svojich fanúšikov pozvala najskôr v maďarčine, a až potom v slovenčine. Urobila to len niekoľko dní po tom, čo na Facebooku uverejnila v maďarčine rámik na profilovú fotografiu, ktorým ju ľudia môžu podporiť v kampani.

„Už toto je pre maďarskú menšinu niečo nové,“ hovorí Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska, kde je Čaputová podpredsedníčkou. Dubéci pomáha Čaputovej v kampani, hovorí aj po maďarsky a pomáha jej autorizovať vyjadrenia a rozhovory pre maďarské médiá.

Okrem klasických otázok, aké dostáva od slovenských médií, tie maďarské zaujímajú aj menšinové témy, ako je napríklad dvojité občianstvo alebo dvojjazyčnosť. Na ne má Čaputová odpovede.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2019

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie