Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kažimírove daňové licencie zlikvidovali najmä firmy bez zamestnancov

Foto - TASR
Foto – TASR

Aj keď stúpol počet firiem, ktoré boli vymazané alebo šli do likvidácie, spravidla nešlo o aktívne firmy.

Viliam Húdek prevádzkoval viac ako dva roky dve lekárne v Považskej Bystrici. Ročne mal zisk len v stovkách eur, tvrdí, že vo farma biznise sa v konkurencii veľkých sietí dá len ťažko zarábať viac. No keďže jeho dve lekárne mali vysoký obrat, v tomto roku by musel štátu zaplatiť daňovú licenciu, teda minimálnu daň, takmer tri tisícky eur.

Vlani bol pod tlakom, v jednej z lekární prepustil troch zamestnancov a ostatným znížil plat. Nakoniec lekárne zachránil predajom firme, ktorá prevádzkuje väčší počet lekární.

„Zavedenie daňových licencií určite podstatnou časťou ovplyvnilo moje rozhodnutie. Je nemysliteľné, aby sa štát takto správal k podnikateľom, ktorí mu platili dane, aj keď z minimálneho zisku. Keby som bol pokračoval, robil by som to úplne zadarmo alebo platil zo svojho,“ hovorí Húdek. Teraz podniká v zahraničí.

Napriek Húdekovej kritike by však príbeh jeho firmy mohol byť argumentom v prospech daňových licencií. Firma nezanikla, len zmenila majiteľa a jej bývalý vlastník už podniká v inom.

Naozaj zanikať budú vplyvom licencií najmä spiace firmy, argumentoval minister financií Peter Kažimír pri zavádzaní licencií. Vysvetľoval, že spiace eseročky sú rizikom pre možné budúce daňové úniky, a preto je vlastne fajn, ak sa od nich trh očistí.

Skončili najmä neaktívne

Čísla o likvidácii firiem, ktoré analyzoval FinStat, ukazujú, že najmä na konci minulého roka naozaj výrazne stúpol počet firiem, ktoré šli do likvidácie alebo boli vymazané z Obchodného registra.

Keď sú firmy v likvidácii, vtedy už daňovú licenciu neplatia. Ak do nej vstúpili v priebehu roka, mali by platiť minimálnu daň za tú časť roka, keď ešte v likvidácii neboli.

2O8oL (1)

Celkovo bolo vlani z Obchodného registra vymazaných 7401 firiem, kým rok predtým 5211 firiem. Do likvidácie vstúpilo vlani 1816 firiem, v roku 2013 to bolo 692 firiem.

„Určite ide o efekt spôsobený daňovými licenciami,“ hovorí Filip Glasa, zakladateľ portálu FinStat. Podrobnejší pohľad na dáta ukazuje, že prevládajú firmy s nízkymi tržbami a nulovým počtom zamestnancov.

„Z veľkej časti sú to teda spoločnosti, ktoré sa ich majiteľom neoplatí držať a platiť daňové licencie, keďže sú neaktívne,“ hovorí Glasa.

Koľko firiem zaplatí licenciu

Analytici FinStatu sa na základe údajov za rok 2013 pozreli tiež na to, koľkých firiem sa daňové licencie vlastne týkajú. Preskúmali finančné výkazy približne 160-tisíc slovenských firiem, teda asi troch štvrtín spoločností, ktoré sú u nás registrované.

Odhadli tak, že polovica všetkých firiem by platila najnižšiu licenciu, pätina strednú a sedem percent najvyššiu licenciu.

A ak by sa vďaka vyšším daniam nezrušila žiadna fungujúca firma, štát by na daňových licenciách podľa prepočtu FinStatu získal asi 82 miliónov eur, teda asi 0,1 percenta HDP.

Za najlacnejšiu daňovú licenciu platí podnikateľ štátu ročne 480 eur. Zaplatia ju firmy, ktoré nemali vlani až taký vysoký obrat a nie sú platcami dane z pridanej hodnoty (DPH).

Ak sú platcami DPH, zaplatia dvojnásobnú sumu. Veľké firmy s tržbami nad pol milióna eur zaplatia 2880 eur.

Nové firmy nebudú za prvý rok podnikania daňovú licenciu platiť. Chránené dielne ju nebudú platiť vôbec.

Živnostníkov sa daňové licencie netýkajú.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Vláda chce zachrániť, čo sa dá, lockdown má zároveň udržať hospodárstvo v chode
 • Koniec letného času: Zo soboty na nedeľu posunieme hodinky o hodinu späť
 • Lockdown: Ak o tri týždne pozitívne prípady nezačnú klesať, príde podľa premiéra Matoviča úplný lockdown
 • Prvá pomoc: Obchody, ktoré z vlastného rozhodnutia zatvoria počas sprísnených opatrení, budú mať nárok na pomoc, povedal Matovič
 • Gastro: Viaceré reštaurácie nechávajú otvorené okienka a rozvoz
 • Doprava: Taxislužby pokračujú, pýtajú sa však, koho budú voziť
 • Banky: Pobočky sa snažia nechať otvorené
 • Odpad: Odvoz smetí zatiaľ zrejme bude fungovať, zberné dvory môžu byť obmedzené
 • Obchod: Najbližšie tri týždne bude výpadok návštevnosti obrovský a kompenzácie nedostatočné, tvrdí iniciatíva maloobchodníkov
 • Predaj áut: V septembri sa v EÚ predalo o 13 % viac úžitkových áut ako pred rokom
 • Pomoc od štátu: Aké budú zmeny v pomoci v druhej vlne
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Nosiť si pracovnú zmluvu, nestretávať sa v kuchynke. Ministerstvá hľadajú odpovede, ako pracovať počas lockdownu

Foto - Pixabay.com
Foto – Pixabay.com

Môžu sa počas lockdownu stretávať zamestnanci z dvoch rôznych firiem? Dve ministerstvá to vidia rôzne. Denník E pripravil otázky a odpovede k životu v práci, v niektorých praktických otázkach sa však postoje ministerstiev líšia.

Minúta po minúte

Zásielkovňa bude mať počas lockdownu otvorených viac než 90 % výdajných miest. Sieť tvrdí, že ľudia si budú môcť tovar vyzdvihnúť, pretože prevádzky sa v tomto prípade považujú za miesta poštových služieb.

„Ak si niekto objedná zásielku, má právo si ju na výdajnom mieste vyzdvihnúť. Výdajné miesta sú totiž označované ako miesta poštovej siete, ktoré poskytujú poštové služby na základe zmluvy,“ povedal v tlačovej správe výkonný riaditeľ Zásielkovne na Slovensku Alexander Jančo.

Podľa Zásielkovne bude otvorených viac než 950 výdajných miest, firma hovorí, že s nimi aktívne komunikovala. Ojedinele môžu mať skrátené otváracie hodiny.

Česká firma umožňuje e-shopom doručiť tovar zákazníkom do partnerských výdajných miest, najmä rôznych obchodov. Okrem Slovenska a Česka funguje aj v ďalších európskych krajinách.

Americké akcie v piatok prevažne rástli, za celý týždeň však všetky tri hlavné indexy akciového trhu vykázali pokles. Investori pozorne sledujú vývoj rokovaní o balíku pomoci americkej ekonomike zasiahnutej pandémiou.

Dow Jonesov index dnes klesol o 0,1 % a uzavrel na 28 335,57 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,34 % na 3465,39 bodu a index Nasdaq Composite sa zvýšil o 0,37 % na 11 548,28 bodu. (čtk)

Taliansko, Španielsko a Poľsko budú prvými krajinami EÚ, ktoré získajú peniaze z nového fondu SURE na financovanie pracovných miest počas krízy spôsobenej pandémiou ochorenia covid-19.

„Kríza ich tvrdo zasiahla. Peniaze dorazia rýchlo. Sme s vami,“ povedala šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová na adresu týchto krajín. Dodala, že cieľom nástroja SURE je podporiť dočasné schémy udržania zamestnanosti až do výšky 100 miliárd eur.“ (tasr)

Poslanci Európskeho parlamentu prijali stanoviská k reforme poľnohospodárskej politiky EÚ po roku 2022. Má byť pružnejšia, udržateľnejšia a odolnejšia voči krízam, aby farmári aj naďalej mohli zabezpečovať potravinovú bezpečnosť v celej EÚ.

Poslanci schválili posun, ktorý by mal lepšie prispôsobiť agrárnu politiku EÚ potrebám jednotlivých členských štátov, ale trvajú na zachovaní rovnakých podmienok v celej Únii.

Národné vlády by mali vypracovať strategické plány, ktoré schváli Európska komisia, s uvedením toho, ako zamýšľajú realizovať ciele EÚ v praxi. Komisia by kontrolovala aj ich výkon, nielen ich súlad s pravidlami EÚ.

Parlament posilnil podmienenosť pre farmárov, ktorí žiadajú o priamu podporu, tí musia dodržať postupy v oblasti klímy a životného prostredia. Poslanci chcú venovať najmenej 35 % rozpočtu určeného na rozvoj vidieka všetkým typom opatrení v oblasti životného prostredia a klímy a najmenej 30 % z rozpočtu na priame platby by malo ísť na ekologické schémy.

Poslanci trvajú na zriadení poľnohospodárskych poradenských služieb v každom členskom štáte a na pridelení najmenej 30 % financovania z rozpočtu EÚ na pomoc poľnohospodárom v ich boji proti zmenám klímy, na udržateľné využívanie prírodných zdrojov a na ochranu biodiverzity.

Členské štáty by mali povzbudiť poľnohospodárov, aby vyčlenili 10 % svojej pôdy na úpravy prospešné pre biodiverzitu, ako sú živé ploty, neovocné stromy a rybníky.

Zákonodarcovia zahlasovali za postupné znižovanie ročných priamych platieb poľnohospodárom nad 60 000 eur a ich obmedzenie do výšky 100 000 eur. Farmári by si však mohli odpočítať 50 % z platov súvisiacich s poľnohospodárstvom z celkovej sumy pred znížením zastropovania a aspoň 6 % vnútroštátnych priamych platieb by sa malo použiť na podporu malých a stredných agropodnikov.

Okrem toho štáty EÚ by mohli použiť najmenej 4 % zo svojich rozpočtov na priame platby na podporu mladých poľnohospodárov. Ďalšiu podporu možno poskytnúť z financovania rozvoja vidieka, kde prioritou budú investície do mladých poľnohospodárov. (tasr)

Ceny ropy klesli o viac ako 1 % a smerujú aj k týždennému poklesu. Na príčine sú obavy z dopytu, ktoré vyvoláva strmý nárast nových prípadov covidu-19 v USA a Európe.

Nepriaznivý vývoj situácie zatemnil aj vyhliadky na predĺženie limitov ťažby ropy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov.

Barel americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v decembri sa v piatok o 18.26 h SELČ predával po 39,86 USD (34,41 eura). To bolo o 78 centov alebo 1,92 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 75 centov alebo 1,77 % na 41,71 USD za barel. (tasr)

Testovania vo firmách s menším počtom pracovníkov ako 5000 sa dožaduje aj Asociácia priemyselných zväzov. Limit by znížila na 250 ľudí, testovali by od stredy 28. októbra. Asociácia si myslí, že zamestnanci by sa dali testovať ochotnejšie.

Pekárenské spoločnosti vyzvali vládu, aby zabezpečila plynulý prechod zásobovacích áut cez prípadné kontroly, hovorí Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov. Pekárne podľa zväzu autá označili a šoférom vystavili potvrdenia.

Banky zatiaľ obmedzujú prevádzku len minimálne

Bankové pobočky budú aj v počas lockdownu fungovať ako obyčajne, banky zatiaľ nehovoria ani o skrátenom režime, aký mali v jarnej fáze pandémie. Ak sa však v testovaní ukáže, že viacerí pracovníci pobočky nebudú vedieť pre pozitívny test prísť, je možné, že niektoré budú dočasne zatvorené.

Napríklad UniCredit Bank informovala, že v pondelok neotvorí pobočku v Bardejove. Preto bude pre ľudí užitočné, ak si pred každou návštevou pobočky overia na stránke banky alebo call centre, či bude otvorená.

Tatra banka už dnes rozhodla, že pobočky v nákupných centrách budú až do plošného testovania otvorené len od desiatej do šiestej. V sobotu, keď sa bude testovať, budú zatvorené.

Slovenská sporiteľňa, VÚB a ČSOB ohlásili, že pobočky sa budú snažiť nechať otvorené podľa štandardných otváracích hodín.

Klienti si teda stále budú môcť v pobočkách vybavovať úvery, investovať či riešiť iné otázky súvisiace s finančnou situáciou ich domácnosti. Avšak tak ako doteraz môžu využívať aj digitálne kanály. Banky odporúčajú, aby ľudia bežné operácie robili cez internetbanking či cez mobil. Poradiť vie aj call centrum, hoci môže byť viac vyťažené ako obvykle.

K dočasným zmenám v pobočkách bánk môže prísť najmä po plošnom testovaní. Banky síce ešte nemajú úplne jasno v tom, ako budú postupovať, no je pravdepodobné, že sa budú snažiť presúvať zdravých pracovníkov do iných pobočiek alebo nechajú otvorené aspoň väčšie „zberné“ pobočky.

Bankomaty budú banky plniť ako obvykle, prísun hotovosti by tak mal zostať zachovaný. Problém s tým nebol ani v jarnej vlne napriek tomu, že vtedy niektorí ľudia vyberali väčšie sumy peňazí pre obavy z neznámej situácie.

Jasné odpovede ešte nemali všetky poisťovne, no je možné, že i ony budú bez veľkých obmedzení fungovať. Ľudí však smerujú radšej do digitálneho prostredia. „Nahlásiť poistnú udalosť môžu klienti jednoducho prostredníctvom našej webovej stránky, kde môžu pripojiť fotografie škody a potrebnú dokumentáciu. Takisto zmeny na poistných zmluvách či uzatvorenie všetkých neživotných poistných zmlúv a niektorých životných rizík je možné online,” hovorí Allianz SP.

Komunikáciu na diaľku s klientmi si už na jar natrénovali aj niektorí finanční sprostredkovatelia. Napríklad v Partners Group vedia na diaľku podpisovať aj zmluvy, na rozpoznávanie používajú tvárovú biometriu. Na lockdown sa cítia dobre pripravení.

SPP od soboty až do odvolania zatvorí zákaznícke centrá. S plynárňami sa bude dať ďalej komunikovať e-mailom a na zákazníckej linke. (tasr)

Vlaky by mali aj po nových obmedzeniach premávať tak ako doteraz, avizuje ministerstvo dopravy. „Železničná doprava nateraz zostáva bez obmedzení,“ píše ministerstvo, ktoré objednáva a dotuje drvivú väčšinu vlakov pre cestujúcich.

Podľa ministerstva je totiž naďalej potrebné zabezpečiť dopravu pre všetkých, ktorí dochádzajú do zamestnania a škôl.

Podobne to vidia aj v súkromnej spoločnosti. „Opatrenia sledujeme, ale zatiaľ neplánujeme obmedzenia našich spojov. Predpokladáme, že aj v tejto situácii bude musieť na základe stanovených výnimiek veľa ľudí niekam cestovať za svojimi povinnosťami,“ povedal hovorca skupiny RegioJet a Student Agency Aleš Ondrůj.

Viaceré taxislužby plánujú byť k dispozícii klientom aj po platnosti nových obmedzení. Vyplýva to z prvých reakcií. „Ale či budem mať komu poskytovať tieto služby?“ pýta sa Roman Antolík z bardejovského Taxi Roman.

Antolík povedal, že tržby majú už niekoľko mesiacov asi na úrovni 20 percent. Dodal, že deväť z desiatich pracovníkov jeho firmy už prešlo aj testami, aby služby mohli poskytovať v prípade, že bude o ne záujem. Do radu na testovanie preto prišli hneď ráno.

K dispozícii bude napríklad aj bratislavské VB Taxi. „Asi to však výrazne padne,“ predpokladá šéf VB Taxi Boris Wagner.

Taxikári sa zhodujú, že nemajú žiadnu kompetenciu zisťovať, či sa chce klient taxíkom presunúť napríklad do zamestnania. Wagner si myslí, že by to bolo voči klientom aj neslušné.

„Podľa našich informácií sa fungovanie prevádzok neobmedzovalo. Pokles tržieb je však už teraz obrovský, zaznamenali sme ho po zavedení núdzového stavu a ďalšie zníženie po obmedzení reštaurácií a divadiel,“ povedal prezident Asociácie Taxi SR Branislav Masár.

Ministerstvo dopravy potvrdilo, že fungovanie taxíkov nie je priamo obmedzené, no ľudia ich môžu využívať na presun podľa stanovených obmedzení pohybu. Ďalšie podmienky určuje úrad verejného zdravotníctva.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať