Denník N

Babiš vošiel do Bieleho domu zadným vchodom a popoludní, ale hanbu nespravil

Monika Babišová si pozornosť novinárov užívala viac ako Melania Trumpová. Foto - Deník N/Jana Ciglerová
Monika Babišová si pozornosť novinárov užívala viac ako Melania Trumpová. Foto – Deník N/Jana Ciglerová

Český premiér Andrej Babiš sa dočkal prijatia v Bielom dome. Reportérka českého Deníka N Jana Ciglerová bola pri tom.

„Ja sa pokúšam dostať do Bieleho domu celý život a ty tam teraz ideš! To je neuveriteľné,“ reagovala v šoku moja americká kamarátka Kathy, keď som jej povedala, že budem jedným z devätnástich novinárov, ktorí budú sprevádzať českého premiéra na návšteve u amerického prezidenta. „Musíš mi povedať, či je vážne taký oranžový a tlstý,“ prikázala mi pred cestou zistiť zásadnú informáciu celoplanetárneho významu.

Tak aby bolo jasno, nie je. Má možno jemný oranžový nádych a pri jeho láske k fastfoodu to asi nebude tým, že by jedol priveľa čerstvej mrkvy, ale Donald Trump naživo nepôsobí vôbec tak lesklo a oranžovo ako v televízii. Ani nie je taký mohutný, hoci jeho hruškovitá postava s úzkymi ramenami a širokými bokmi sa dá rozpoznať aj spod kabáta.

Bližšie, než sa zdá

Prvýkrát sme ho ako novinári zbadali, keď pomalým krokom a ruka v ruke s manželkou Melaniou vstúpil na červený koberec pred južným vchodom Bieleho domu, kde o pár sekúnd neskôr zastavila limuzína s manželmi Babišovcami.

Takúto udalosť najvyššieho svetového významu Česko nezažíva veľmi často – naposledy bol český politik v Bielom dome pred ôsmimi rokmi. Redakcie českých médií preto do Washingtonu vyslali svojich špičkových ľudí a Česká televízia mala na mieste dokonca hneď troch spravodajcov. Tí sa smeli do Oválnej pracovne dostať chvíľu pred nami, a my ostatní sme zatiaľ čakali v preslávenej novinárskej miestnosti, odkiaľ sa vysielajú tlačové konferencie Bieleho domu.

No, vysielajú. Vysielali. Za minulých prezidentov dokonca každý deň. Sarah Sandersová, ktorá pracuje pre Donalda Trumpa, však vychádza pred novinárov len raz za mesiac až šesť týždňov. Nemá to rada, sťažuje sa na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Donald Trump

Teraz najčítanejšie