Denník N

Týždňový newsfilter: Do konca kampane zostávajú už len tri dni, tak kde je Fico?

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Šefčovič nás zoznámil so svojím vnútrom. 2. Danko opäť dráždi koaličných partnerov. 3. A aj Matovič už myslí na parlamentné voľby.

Správy týždňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Šefčovičov útočno-vyznávačský týždeň

Predposledný týždeň pred prezidentskými voľbami ukončila debata štyroch najsilnejších kandidátov na Markíze. Tá však nepriniesla veľa nových informácií ani veľké emócie a neprišlo ani na nové útoky.

Kým Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič sa vyslovili za proeurópske smerovanie, podľa Mariana Kotlebu a Štefana Harabina obaja protikandidáti iba prezentujú liberálne hodnoty a nie záujmy Slovenska.

Harabin, ktorý sa považuje za jediného kresťanského a národného kandidáta, obvinil Šefčoviča, že klame, pretože hlasoval za migračné kvóty. Kotleba zase kritizoval Harabina, že hlasoval za Lisabonskú zmluvu i euro.

Šefčovič zopakoval, že by neudelil milosť žiadnemu politikovi, a v podobnom duchu sa vyjadril aj Kotleba. Harabin by si vraj musel naštudovať konkrétny spis a Čaputová zopakovala, že by pri každej žiadosti postupovala rovnako.

Tvrdý výpad. Bola to práve otázka milostí, ktorá v uplynulom týždni rozhnevala aj inak pokojného kandidáta Šefčoviča. No, rozhnevala… Šefčovič, skrátka, vystúpil s tým, že Čaputová nevylúčila milosť pre Andreja Kisku, z čoho odvodil, že ide o kšeft, že Čaputová dá milosť Kiskovi a on ju za to podporil.

Do veci sa zapojil aj doteraz zdržanlivý premiér. Peter Pellegrini za zastal kandidáta Smeru s tým, že vlastne „vôbec nič“ nepovedal. Naopak, na rozdiel od Kisku, ktorý „tam, kde mohol, vždy nám prilial olej do ohňa“ a ktorý, navyše, robí vraj len tri dni v týždni, Šefčovič vždy dôstojne reprezentoval Slovensko.

Zuzana Čaputová na útok reagovala slovami, že k prípadnej Kiskovej žiadosti o milosť by pristupovala ako k žiadosti ktoréhokoľvek iného občana. A oveľa tvrdšie sa ozval aj samotný prezident, ktorému je vraj ľúto, že Šefčovičovi „teraz kazia kampaň maniere a praktiky strany Smer“.

Ako dodal: „Nemám prečo žiadať o milosť, nebudem žiadať o milosť. Ani dnes, ani zajtra, nikdy. A odporúčam pánovi Šefčovičovi, aby trochu viac myslel na svoju budúcnosť a povesť úspešného kariérneho diplomata, keď neuspeje v prezidentských voľbách.“

Aj ja som katolík! Kým špinavú prácu, konkrétne očierňovanie Čaputovej, tentokrát už s jasným antisemitským odkazom, na seba na Facebooku i v rozhlasových Sobotných dialógoch prevzal smerácky poslanec Ľuboš Blaha, kandidát Šefčovič, ktorý neustále rozpráva o spájaní, sa stretol s predstaviteľmi ekumenickej rady cirkví.

Po stretnutí, ktoré inicioval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, sa bývalý komunista Šefčovič vyznal, že je veriaci a praktikujúci katolík, pre ktorého je rodina základom štátu. O to sa vraj opierajú aj jeho názory na kultúrno-etické otázky. Ako povedal: „Nesúhlasím napríklad s tým, aby páry rovnakého pohlavia mali možnosť adoptovať si deti.“

Kde je Fico? U ostatných kandidátov sme podobný zázrak nezaznamenali.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie