Športový newsfilter: Týždeň plný krásnych príbehov, ale aj strachu odsúdiť rasizmus

Na MDŽ víťazstvá Kuzminovej a Vlhovej, futbalové zázraky v Lige majstrov a neochota odsúdiť rasizmus u nás doma.
1. Čo malo nasledovať po belasom rasizme
V nedeľu 3. marca ultras fanúšikovia Slovana Bratislava v zápase proti Spartaku Trnava na vypredanom Tehelnom poli (22 500 divákov) v priamom prenose dvoch televízií pospevovali vulgárne a antisemitské chorály. K tomu na hráča Trnavy tmavej pleti kričali opičie pazvuky „hu-hu-hu“.
V civilizovanej krajine západného typu by bolo v roku 2019 po podobnej udalosti „rozpútané peklo“.
Ako to malo vyzerať a ako to v skutočnosti vyzeralo?
Slovan Bratislava:
Klub mal hneď v pondelok ráno vydať stanovisko, v ktorom by svojich fanúšikov odsúdil. Mohlo vyzerať nejako takto: „Slovan Bratislava sa dištancuje od jednotlivcov, ktorí svojím nevhodným správaním pošpinili meno klubu, jeho hráčov aj partnerov. Klub v spolupráci s políciou pracuje na odhalení ich identity a urobí všetko pre to, aby ich neminul tvrdý trest. Slovan Bratislava je klub, ktorý sa nebojí angažovať zahraničných hráčov a vo svojich radoch má aj niekoľko hráčov tmavej pleti. Nerozlišuje ich však podľa farby pleti, ale na základe ich hráčskych a hlavne charakterových vlastností.“
Realita: Klub doteraz nevydal stanovisko, zastal sa však Tublatanky a jej speváka Maťa Ďurindu v kauze „playbackgate“.
Premiér Peter Pellegrini:
V čestnej lóži sedel okrem iných hostí aj predseda vlády napríklad s ministerkou vnútra. Ak aj rasistické skandovanie nepočuli, mali ho jasne odsúdiť, hneď ako sa o ňom dozvedeli. Ministerka vnútra, pod ktorú spadá aj jednotka špeciálne určená na boj proti extrémizmu, mala verejnosti prezentovať, ako sa proaktívne zaujíma o riešenie otázky rasistických fanúšikov.
Angažovať sa mali z dôvodu, aby si verejnosť ani náznakom nemohla myslieť, že takéto správanie svojím mlčaním schvaľujú.
Realita: Premiér ani ministerka doteraz nevydali žiadne stanovisko.
Slovenský futbalový zväz a Únia ligových klubov:
Rasizmus naozaj odsúdili. Únia ligových klubov, ktorá súťaž riadi, dodala, že je za individualizáciu viny a proti uplatneniu kolektívnej viny.
Prezident SFZ Ján Kováčik uviedol: „(…) no čo je najdôležitejšie, radíme sa tak medzi absolútnu spodinu. Na európskych štadiónoch sa to deje už len výnimočne. Môžem povedať len toľko, že to odsudzujem a je mi to absolútne cudzie.“
Ultras Slovana Bratislava:
Zlatým klincom bolo vyjadrenie ultras fanúšikov Slovana na Facebooku, v ktorom