Denník N

Harabinova minulosť je v kampani tabu. Je trpezlivý, čakal, kým príde jeho chvíľa

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Autorka knihy Harabin (zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi) sledovala kampaň favorita antisystému a píše o tom, čím je Štefan Harabin nebezpečný a prečo mu jeho voliči veria.

Naplniť estrádnu halu nitrianskeho Parku kultúry a oddychu tisíckou priaznivcov chcelo veľkú odvahu. Lenže prezidentský kandidát Štefan Harabin nikdy nemal malé ambície. Ctižiadostivosť patrí k jeho základnej mentálnej výbave.

Inak by sa v minulosti nestal predsedom Najvyššieho súdu ani ministrom spravodlivosti, z kresla ktorého presadol priamo späť do čela súdu aj Súdnej rady. Treba to spomenúť hneď v úvode, aby bolo jasné, že tento líder antisystému, ktorý sa pasuje do roly záchrancu právneho štátu, má politickú minulosť.

Tá je spätá s Vladimírom Mečiarom, ktorého ako jediného z postkomunistických slovenských premiérov uznáva a obdivuje. Ale aj s Robertom Ficom, vďaka ktorému sa stal ministrom v jeho prvej vláde, ale neskôr aj prvým mužom slovenskej justície. Blízka mu bola aj SNS v časoch, keď jej predsedal Ján Slota. A on je zase teraz blízky mnohým poslancom SNS, aj keď im už šéfuje Andrej Danko.

Na priateľov z minulosti si spomenul aj na konci minulého týždňa v Nitre. To vysvetľuje, prečo medzi „VIP hosťami“ v prvých štyroch radoch nitrianskeho PKO sedel niekdajší Mečiarov poslanec Ján Kovarčík či Jozef Prokeš, kedysi poslanec SNS.

Žiadna šou

V piatok Harabinovu minulosť nikto v sále neriešil. Aj keď sálu zďaleka nenaplnil, o neúspechu nemožno hovoriť. Na jeho oslavu MDŽ prišlo viac ako tristo priaznivcov, teda skôr fanúšičiek, žien v dôchodkovom veku. A to napriek tomu, že posledné volebné prieskumy naznačovali, že Harabin dokáže viac osloviť mužov ako ženy.

Ak diváčky zažili v minulosti oslavu dňa žien v podaní Smeru, museli v piatok odchádzať sklamané. Žiadna šou ich nečakala. O zábavu sa postarala mužská spevácka skupina Lidovec. Na pódiu okrem nich vystúpil len Harabin s moderátorkou. Takýto strohý formát zábavy a predstavovania kandidáta nemôže fungovať bez istej súhry na javisku. A tá v piatok v Nitre chýbala.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Bolo to poňatie MDŽ na Harabinov spôsob. Lidovec ako jednu z posledných piesní zahral prítomným dámam to, že sú potvory a treba ženám zahrať requiem. Hlavný hosť sa s nimi zase rozlúčil, aby poslúchali manželov. Len zopár z diváčok to pobavilo. Situáciu zachraňovala Harabinova manželka Gabriela, ktorá s ním nezvykne vystupovať, no tentoraz bola v závere na pódiu. Cez moderátorku odkázala prítomným pánom, aby oni poslúchali svoje manželky.

Inak Gabriela Harabinová zanechala na fanúšičky svojho manžela veľký dojem. Mnohé pri odchode hodnotili, aká je to dáma. Možno tomu pomohlo aj jej vyjadrenie, ako podporuje manželovu kandidatúru. „Ide to z jeho presvedčenia. On je presvedčený, že to dokáže, a ja som o tom presvedčená tiež,“ hovorila z pódia.

No zatiaľ, čo medzi manželmi Harabinovcami panovala harmónia, pokiaľ bol na pódiu sám, pôsobilo jeho vystúpenie aj s moderátorkou veľmi rozpačito.

Zažila som už veľa Harabinových vystúpení a prejavov. V piatok to však nebol celkom on. Ako keby mu nesedela poloha umierneného rétora, ktorý už toľko nemá kričať, zvláštne intonovať a artikulovať. Áno, občas zvýšil hlas, ale určite sa miernil. A to ako keby ho vykoľajovalo.

To isté bolo potom badať o dva dni neskôr, v nedeľnej diskusii televízie Markíza. Bol útočný s cieľom šíriť len negatívnu emóciu. Ale nebol to typický Harabin. Ako jediný zo štvorice kandidátov svoje záverečné posolstvo voličom musel čítať. Ako keby si inokedy mimoriadne sebavedomý Harabin zrazu celkom neveril.

Keď zmĺkne

Prekvapenie v Harabinovej kampani nastalo, keď v piatok v Nitre inokedy výrečný kandidát zrazu zmĺkol.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2019

Štefan Harabin

Teraz najčítanejšie