Denník N

Zomrel Jiří Komínek. Búrlivák, hudobník a novinár, ktorý rozpútal aféru v Dzurindovej SIS

Jiří Komínek zomrel vo veku nedožitých 51 rokov.
Jiří Komínek zomrel vo veku nedožitých 51 rokov.

Články Jiřího Komínka pred šestnástimi rokmi prispeli k odchodu Vladimíra Mitra i Petra Tótha z vedenia tajnej služby.

Minulý týždeň nešťastne zomrel český novinár Jiří Komínek, dopisovateľ armádneho časopisu Jane’s Defence Weekly. Mal necelých 52 rokov, hoci ľudia pri prvom stretnutí tipovali, že má maximálne štyridsať. Autor tohto textu ho poznal osobne, a tak aj tento článok bude osobný.

„Komín“ dokázal vytáčať českých aj slovenských politikov a v roku 2003 rozpútal aféru, ktorá prispela k pádu riaditeľa SIS. Aj preto jeho príbeh stojí za pripomenutie.

Mal slávneho otca. Milo Komínek bol akrobatický pilot, ktorý tesne po vojne vystupoval na leteckých šou po celom svete. Po februári 1948 mu komunisti zakázali lietať a on sa rozhodol, že proti nim bude bojovať. Do odbojovej skupiny sa infiltroval zradca a Milo Komínek strávil šestnásť rokov v base.

Prepustili ho v polovici 60. rokov, následne sa angažoval v obrodnom procese, po sovietskej okupácii v roku 1968 emigroval. Usadil sa v Toronte, kam za ním onedlho priletela manželka s vtedy ročným synom. Jirka tak vyrastal v Kanade, vyštudoval históriu a medzinárodné vzťahy a naučil sa tiež hrať na bubon aj akordeón.

Komínek vs. Praha

Bol to búrlivák, muzikant, bezprostredný chlap, jeho hlas vždy počula celá krčma. Presne pre takých bola porevolučná Praha, do ktorej sa tesne po škole presťahoval. Historické mesto poznačené reálnym socializmom, lacné pivo, slobodná atmosféra. Praha 90. rokov bola opakom mečiarovskej Bratislavy. V Bratislave vybuchovali autá, ulicami sa potulovali výpalníci a skinheadi, v Prahe pribúdali hudobné kluby, „pařilo“ sa, koncertovali tam skupiny, ktoré sa o pár rokov stali slávnymi.

Takéto mesto začiatkom 90. rokov zlákalo stovky mladých cudzincov zo zámoria a medzi nimi aj Jiřího Komínka. Kamaráti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič