Denník N

Vrátiť sa po prezidentskej kampani na súd je pre justíciu problém, vraví profesor práva

Štefan Harabin v sudcovskom talári. Foto - Facebook ŠH
Štefan Harabin v sudcovskom talári. Foto – Facebook ŠH

Ak sudca v Spojených štátoch kandiduje do volenej funkcie, musí sa vzdať talára. U nás sa môže po kampani vrátiť späť na súd. Americký profesor James Moliterno vysvetľuje, v čom je to nebezpečné.

Na úvod som vám pustila video, na ktorom sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin zabáva spoločnosť tým, že krepčí na kalinku. Je vhodná takáto prezentácia sudcu?

Je v poriadku, ak sudca tancuje. Ak by to však bola akcia, na ktorej boli ľudia spätí s organizovaným zločinom, tak účasť sudcu na nej by bola problém. Veľmi dôležitý je teda kontext spoločenskej akcie.

Neprekáža, že toto video sa šíri na internete a ľudia sa na Harabinovi zabávajú? Neznižuje to jeho dôstojnosť ako sudcu?

Odpovedal by som asi tak, že v tejto časti sveta sú sudcovia zahalení do akéhosi oblaku dôstojnosti. Ale pre nás  v Spojených štátoch amerických je sudca bežný človek, ktorý má nárok na bežné správanie. V USA, ale aj vo väčšine iných krajín, sudcovia môžu chodiť na akcie tancovať, zabávať sa a nediskredituje ich to. Okrem toho, Harabin podľa mňa urobil veľa iného, čo by stálo za pozornosť.

On teraz kandiduje na prezidenta. V kampani využíva svoju pozíciu sudcu, na internete je nafotený v sudcovskom talári. Je to v poriadku?

Určite by to malo byť oddelené. Nemala by sa spájať sudcovská profesia s politickou kandidatúrou. V USA platí, že len čo sudca začne kandidovať, prestáva byť sudcom. Musí rezignovať na svoj post. Nemôže sa už po kampani vrátiť späť do talára.

Kampani, logu Štefana Harabina dominuje fialová. Je to zámer, je to farba sudcovského talára. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na Slovensku zákon sudcom umožňuje, aby mali počas kandidatúry pozastavený výkon funkcie a v prípade nezvolenia sa na súd vrátili. V čom je to nebezpečné?

Je to veľký problém pre justíciu, pre spravodlivosť ako takú. Počas kampane má každý kandidát množstvo verejných vyhlásení.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Štefan Harabin

Voľba ústavných sudcov

Slovensko

Teraz najčítanejšie