Denník N

Je kanadský premiér Trudeau falošný feminista?

Jody Wilsonová-Raybouldová. Foto - AP
Jody Wilsonová-Raybouldová. Foto – AP

Časť kanadskej verejnosti si myslí, že premiér nevie zniesť po svojom boku zásadové ženy, ak mu stoja v ceste.

„Pretože je rok 2015,“ odpovedal vtedy čerstvý kanadský premiér Justin Trudeau, keď sa ho opýtali, prečo bolo pre neho dôležité, aby zostavil prvú rodovo vyváženú vládu (15 ministeriek, 15 ministrov) v dejinách svojej krajiny. Vtedy sa to stretlo s potleskom a ováciami nielen v Kanade, ale aj v zahraničí.

Mladý, uvoľnený a otvorený Trudeau sa stal hrdinom feministiek a feministov. A po tom, keď si južní susedia Kanady zvolili za prezidenta Donalda Trumpa, vyzeral v kontraste s ním, ale aj s niektorými konzervatívno-populistickými lídrami v Európe ešte politicky príťažlivejšie. V neposlednom rade to bolo aj pre jeho postoj k ženám a vyhlásenia, že je feminista. Tie sprevádzali aj prísľuby rodovo vyváženejšej politiky od sociálnej oblasti až po diplomaciu.

Teraz je rok 2019 a o premiérovi vo volebnom roku ľudia hovoria ako o falošnom feministovi, ktorý ich sklamal. Ba čo viac, takéto hlasy sa ozývajú hlavne od žien. A to môže byť problém, keďže prieskumy ukazujú, že kanadské ženy sympatizujú skôr s jeho liberálmi, kým muži s opozičnými konzervatívcami.

On je taký obláčik

Čo také sa stalo, že Trudeau zrazu prišiel o svoj titul najväčšieho bojovníka za práva žien? Môže za to korupčný škandál, ktorý sa skončil odchodom dvoch ministeriek z vlády.

V skratke: firmu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie