Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Štyri dni do volieb, Harabin sa hrá na Mussoliniho

Štefan na Harabin na jednom z posledných videí. Reprofoto - N
Štefan na Harabin na jednom z posledných videí. Reprofoto – N

Koalícia sa preteká v návrhoch na znižovanie daní. Danko odmietol Američanov a môže sa mu to škaredo vrátiť. Kandidát Harabin natočil video, ktoré by pokojne mohlo byť paródiou na neho samého.

Správy vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Koalícia na rozlúčku zníži dane

Vzniklo to ako bežný trucpodnik Andreja Danka a možno sa to skončí najväčším znižovaním daní za minimálne obdobie tretej vlády Smeru.

Na sotva dva týždne starý návrh SNS na znižovanie podnikovej dane a DPH na potraviny zareagoval Most-Híd vlastným návrhom zvýšenia príjmov pracujúcich na úkor verejných rozpočtov.

Predseda vlády vzápätí zo služobnej cesty naznačil, že Smer bude s nejakým znížením daní súhlasiť, ale podporí skôr návrhy Mosta ako SNS.

Rátajme: SNS chce zníženie daní za takmer pol druha miliardy eur ročne. Most-Híd prišiel v pondelok so znížením odvodov a daní z príjmu zamestnancov a živnostníkov za dokopy približne 400 miliónov eur, čo by samo osebe vyrobilo deficit za vyše dve percentá HDP.

Smer bude preto v nepríjemnej situácii. Na jednej strane má ministra financií a zodpovedá tak za rozpočet. Bude sa preto snažiť krotiť iniciatívy na znižovanie daní v stovkách miliónov eur.

Na druhej strane bude musieť Smer urobiť niečo, aby v tomto súboji so SNS a Mostom nevyzerali ako tí lakomí, čo občanom nedoprajú.

Na stredajšiu koaličnú radu preto prídu s miernejším znížením aj podnikových daní, aj daní z príjmu bežných zamestnancov a pridajú k tomu smerácku klasiku typu vyššia minimálna mzda a dlhšia materská.

Hlavne sa však minister financií pokúsi všetkých presvedčiť, aby všetko zvyšovanie odložili až na rok 2020. Schváliť to môžu hoci aj hneď, aj celý rok o tom môžu rozprávať, ale štátu sa znížia príjmy až vo volebnom roku.

Ak sa teda Smer a Most napokon so SNS dohodnú na nižších daniach, chrumkavo budú vyzerať už možno na 1. mája,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Prezidentské voľby 2019

Komentáre

Teraz najčítanejšie