Denník N

Ráno Doktor Šefčovič, večer Mr. Smer – aká bola kampaň podpredsedu Európskej komisie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Maroš Šefčovič nedal Denníku N napriek prísľubu predvolebný rozhovor. Jeho kampaň a postoje rozoberáme v texte, ktorý je o jeho volebnej kampani pevne spojenej so stranou Roberta Fica.

Je 22. februára ráno a prezidentská kampaň je v plnom prúde. Podpredseda Európskej komisie a jedna z najvýraznejších postáv slovenskej diplomacie Maroš Šefčovič sa podľa svojho facebookového statusu teší na stretnutia s občanmi v Banskej Štiavnici, v kolibe pri Banskej Bystrici, v Dudinciach, vo Veľkom Krtíši a v Lučenci. Vyzerá to na rušný deň človeka, ktorý sa predstavuje ako nezávislý kandidát a už tichšie dodáva, že s podporou Smeru.

Čakáme pred mestským úradom v Banskej Štiavnici. Z budovy vychádza hovorkyňa Maroša Šefčoviča a prítomnosť novinárov ju neteší. Stretnutie s občanmi je totiž v skutočnosti schôdzka s vedením mesta, radnicu ktorého ovláda Smer.

Nasleduje svižný presun do Banskej Bystrice, kde sa eurokomisár na gymnáziu prihovorí študentom najvyšších ročníkov. Zábery z učebne naživo vysiela aj cez Facebook, sledujú to len desiatky ľudí.

So študentmi bez saka

Pred študentmi vystupuje ako príjemný chlapík, ktorý chce modernizovať krajinu. Je žoviálny, usmieva sa, odloží sako a povie zopár vtipov. Rozpráva o autonómnych autách, európskom navigačnom systéme Galileo a pred 120 študentmi sa snaží dostať do pozície vizionára.

O Smere sám od seba nepovie ani slovo a len okrajovo sa mu venuje aj po otázke študenta. Opakuje mantru, ktorú počas kampane vyslovil desiatky ráz: je nezávislý, čo podľa neho dokazuje skutočnosť, že svoju nezávislosť sľúbil pred európskym súdom a má previerku NATO aj EÚ najvyššieho stupňa. Opatrne sa vyjadruje k otázkam o LGBTI, krátko dodáva, že adopcie homosexuálov nechce.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Je čas na obed a práve vtedy nezávislý kandidát prejaví, ako blízko má k Smeru. Z Banskej Bystrice zamieri do neďalekej koliby. To nie je miesto, kde sa dá robiť nejaká kampaň, a tak ho namiesto s občanmi čaká obed s primátorom mesta Jánom Noskom, ktorý tak ako on kandidoval s podporou Smeru.

Za stolom je aj ďalší člen Smeru a podpredseda Úradu priemyselného vlastníctva Miroslav Čellár. Práve jemu súčasný premiér Peter Pellegrini pred desiatimi rokmi predal výrobnú halu za 55-tisíc eur, Čellár bol v tom čase poslaneckým asistentom Pellegriniho.

Na akciách Smeru ako doma

Postupný prerod z nezávislého kandidáta na kandidáta Smeru pokračuje aj popoludní. Šefčovič o sebe

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Maroš Šefčovič

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie