Denník N

V TA3 vyrobili z pseudovedca a ezo-mudrca Emila Páleša seriózneho vedca

Emilovi Pálešovi venovali v TA3 celý dokument. Reprofoto - TA3
Emilovi Pálešovi venovali v TA3 celý dokument. Reprofoto – TA3

Keď svetu vládol archanjel spôsobujúci zamilovanosť, objavili sa podľa Páleša v živočíšnej ríši vtáky, lebo keď sú tvory zamilované, chce sa im lietať.

Ak ste si nedávno pozreli dokument TA3 o Emilovi Pálešovi, možno ste nadobudli pocit, že ide o akéhosi zabudnutého génia, ktorého výnimočné objavy čoskoro ocení Nobelov výbor.

Páleš sa v dokumente štylizuje do roly zadumaného mudrca, ktorý sa do filozofických diaľav díva tak bežne, ako my, obyčajný plebs, dýchame, a svoj voľný čas trávi vznešenými aktivitami, ako je hra na gitare, počúvanie klasickej hudby či lukostreľba, ktorá ho vychováva k „sústredeniu a sebaovládaniu“.

Spŕška vulgarizmov

Páleš hovorí, že je predstaviteľom sofiológie, čo je náuka, ktorá sa má usilovať o spojenie vedy, umenia a náboženstva.

V TA3 však pozabudli spomenúť, že dotyčného pána považujú vo vedeckej obci za šarlatána. To, čo je Martin Daňo v žurnalistike, je Emil Páleš vo „vede“, presnejšie pseudovede.

Spraví TA3 nabudúce dokument s prívržencom plochej Zeme či vyznávačom chemtrails?

Cnosti lukostreľby sa Pálešovi zrejme dostatočne nevryli pod kožu, keďže na slušné otázky vysokoškolského študenta k jeho práci reagoval aj takýmto spôsobom: „Ste buď polointeligent, alebo bezcharakterný človek. Možno oboje, a to vám dodáva istotu namysleného idiota. Ľuďom ako vy by som odoprel privilégium voliť alebo byť volený do vyšších spoločenských funkcií. Je treba vás zaradiť do nižšieho stavu, s obmedzenou možnosťou škodiť, možno by ste potom boli motivovaný začať so sebareflexiou. Je smrteľná chyba tejto spoločnosti, že vás prehlasuje za rovného skutočným ľuďom v plnom zmysle slova“.

Uvedenú spŕšku vulgarizmov Páleš bez hanby vešia na svoju stránku vznešene nazvanú sophia (múdrosť).

Spojil zamilovanosť, teplokrvnosť a lietanie

Emil Páleš vo svojej práci kombinuje poznatky z filozofie, archeológie, histórie, matematiky, biológie, zo sociológie, štatistiky, psychológie, z antropológie a ďalších „x“ odborov.

Zrejme nadobudol pocit, že rozumie všetkému, no výsledok jeho „bádania“ je viac ako tristný. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pseudoveda

Teraz najčítanejšie