Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Ako to chce Pellegrini vydržať ešte jeden celý rok?

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Premiér bol v Štrasburgu za presvedčeného Európana, doma však nevie skrotiť SNS. 2. Kandidát Šefčovič je už jasne kandidátom Smeru. 3. Čaputová Kisku v pondelok potápala, v utorok zaznelo niečo iné.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. V Štrasburgu Európan, v Bratislave v strachu z SNS

Smerácki premiéri to nemali na cestách z Bratislavy do Bruselu a Štrasburgu nikdy ľahké.

Tu musia brať ohľad na svojich voličov, ktorých najmä Robert Fico spracúva už dvadsať rokov tým, aký je ten Brusel nudný, ako máme mať vlastnú hlavu a ako niečo nedovolíme, ubránime, musíme sami, prípadne so susedmi.

Tam zrazu hrajú presvedčených Európanov, ktorí sú vďační za pomoc, sú za spoločné riešenia a tvrdia, že alternatíva neexistuje.

Po roku veľké nič. No po Pellegriniho utorňajšom vystúpení v Štrasburgu to rozhodne nevyzeralo tak, že si túto dlhodobú dvojtvárnosť nikto nevšimol. Hoci premiér spomenul, že Slovensko chce patriť medzi najhlbšie integrované krajiny Európskej únie, že vlaňajšia vražda vyvolala oprávnené reakcie verejnosti, čo je podľa neho znakom vyspelosti slovenskej demokracie, a poďakoval tiež OLAF-u za spoluprácu pri vyšetrovaní, minimálne dvaja europoslanci mu to zjavne neverili.

Holandská europoslankyňa Sophia in ’t Veld z liberálnej frakcie ALDE povedala, že skutočné líderstvo nestojí na slovách, ale na činoch, a premiéra vyzvala, aby sa odtrhol od Fica, ktorý podľa nej predstavuje staré Slovensko.

A španielsky poslanec Esteban Gonzáles Pons z ľudoveckej frakcie EPP sa spýtal: „Aký je váš skutočný postoj? Sú tu isté rozpory medzi tým, čo ste vyjadrili v prejave, a tým, čo robí vláda. Skutočne si stojíte za európskou integráciou? Skutočne si stojíte za členstvom v NATO?“

Pellegrini síce nie je hlavným vinníkom toho, akého koaličného partnera zdedil, akých voličov jeho strana oslovuje, ani toho, akú dráhu si zvolil jeho predseda, ale toto bremeno na seba zobral dobrovoľne. A, žiaľ, ani za takmer rok v úrade s týmto problémom nič neurobil.

Vo vleku udalostí. Stačí sa pozrieť na súčasný spor o americké peniaze na rekonštrukciu slovenských letísk. SNS, ktorá sa opäť raz rozhodla oprášiť dávne heslo, že cudzie nechce a svoje si nedá, utŕžila kritiku od prezidenta Andreja Kisku, ktorý rozhodnutie považuje za absurdné. Minister zahraničia Miroslav Lajčák esenesácke tvrdenia, že rekonštrukcia letísk má niečo s vytváraním podmienok na pôsobenie cudzích vojsk na našom území, odmietol.

No Pellegrini sa dosiaľ neozval. Tak ako sa neozval pri mnohých iných úletoch SNS či vlastného straníckeho predsedu. A keď vôbec niečo k zahraničnej politike povie, je to takmer vždy fráza, akú predniesol aj po prejave v EP. Ako povedal: „Ale dnes musím, žiaľ, skonštatovať a vyjadriť poľutovanie, že sa nám začínajú názory v našom politickom spektre rozdeľovať. Evidujem aj osobné názory jednotlivcov, aj niektorých politických zoskupení, že by chceli vidieť inú zahraničnú politiku Slovenska.“

Kto chce, dosadí si tam Fica, Blahu i Danka. Problém je, že bez jasnejšieho pomenovania problému, ktorým je skutočne rozpad konsenzu na tom, o čom hovoril aj v Štrasburgu, bude naďalej len vo vleku udalostí. Presne tak, ako je vo vleku udalostí aj v domácich veciach.

Pellegrini tvrdí, že pokiaľ bude premiérom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie