Denník N

V prezidentských voľbách účel nesvätí prostriedky

V dokonalom svete bez morálnych dilem by bola táto sobota krásnym dňom na jednoduché vyjadrenie preferencie medzi pozíciami kandidátov. To však nie je náš prípad.

Autor študuje na London School of Economics

Kým niektorí predstavitelia kresťanských cirkví rámcujú debatu prezidentských volieb ako súboj „ultraliberálnych“ síl proti tým tradičným, otázka stojí inak. Svätí účel prostriedky?

Napriek snahám politických marketérov ukázali posledné týždne kampane podstatu troch najsilnejších kandidátov. Kandidát Šefčovič je schopný otočiť kabát a stať sa z bruselského socialistu slovenským konzervatívcom, ktorý po prednáškach marxizmu-leninizmu v Moskve utekal do kostola (katolíckeho!). Štefan Harabin demonštruje nielen svoju schopnosť klamať aj o tých najabsurdnejších veciach, ale tiež aj správanie k ženám, ktoré by v západnej Európe nebolo možné ani v komediálnej šou.

Zuzana Čaputová tiež nie je dokonalou kandidátkou. Napriek ódam o modernite, ktorá s ňou prichádza, a kampani v štýle Beta O’Rouka, je a bude pre veľkú časť spoločnosti značne polarizujúca, čo bude vždy limitujúce. Aktuálne nadšenie ju síce môže dostať do Prezidentského paláca, no najbližších päť rokov to určite nebude mať ľahké. Jej hlavnou výhodou je nesporne konzistentnosť v názoroch a nesmierna autenticita.

Pre niektorých je riešením hlas Františkovi Mikloškovi, ktorý je nesporne obdivuhodnou osobnosťou, no spočiatku o jeho kandidatúru nejavili záujem ani kresťanské kruhy a terajší viditeľný nástup podpory od kresťanských politikov prichádza neskoro. Kritika od trnavského arcibiskupa je len ďalším úderom pod pás tomuto hrdinovi z čias tajnej cirkvi.

Etika cností, nie utilitarizmus

Voliť kandidáta na základe postojov v oblastiach, kde absolútne nemá právomoci, a nepozerať sa na postoje v oblastiach ako zahraničná politika, justícia či určovanie etických štandardov, kde sú tie právomoci naopak značné, je podľa mňa chybou.

Po nedeľných kázňach, aj od trnavského arcibiskupa, môže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2019

Komentáre

Teraz najčítanejšie