Denník N

Naivity predsedu vlády: skúsenosť, nešírenie zloby a spájanie spoločnosti

Peter Pellegrini podporil Maroša Šefčoviča v kampani viackrát, aj spoločnými fotkami na Facebooku. Foto - FB Petra Pellegriniho
Peter Pellegrini podporil Maroša Šefčoviča v kampani viackrát, aj spoločnými fotkami na Facebooku. Foto – FB Petra Pellegriniho

Autor je poradca prezidenta SR

Vypočul som si vyhlásenie predsedu vlády Petra Pellegriniho k voľbám prezidenta Slovenskej republiky. Viem, aký cieľ sledoval, ale jeho úsilie vyvolalo vo mne odpor, ktorý spravidla necítim. Vnímam totiž politiku ako klbko emotívnych vyjadrení. Lenže predstavenie pána premiéra zašlo oveľa ďalej.

Skúsenosť ako zaklínadlo?

Po akej skúsenosti budúcej hlavy štátu pán Pellegrini prahne, mi nie je vôbec jasné. Posledných päť rokov prezident republiky Andrej Kiska dokazuje, že skúsenosť ako predpoklad na efektívny a chvályhodný výkon hlavy štátu, po ktorej volá Peter Pellegrini, je v našom ústavnom prostredí skôr na prekážku. Stačí pripomenúť Ivana Gašparoviča ako takmer člena politickej strany Smer. Skúsený, a preto poslušný.

Navyše, myslí si pán premiér, že niekoľko mesiacov, ktoré strávil v iných ústavných funkciách, ho plne vybavilo na šéfovanie vlády? To by nebol taký grilovaný v Európskom parlamente, ako sa mu to prihodilo pred niekoľkými dňami.

Pravda, Andrej Kiska nebol klasický, a teda skúsený politik. Ale v skutočnosti nemal len jediný poznatok. Skúsenosť s vládou Smeru. Len preto je v úrade hlavou štátu, ktorá je plne rešpektovaná v zahraničí a, hoci len sčasti, doma. Napriek hlúpym obvineniam z daňových a iných prešľapov, ktoré by aj priemerný advokát, ak by prezident Kiska súhlasil, zadupal do zeme ako neopodstatnené.

Nešírenie zloby

Rétorická otázka predsedu vlády: Dáme priestor ďalšiemu šíreniu zloby alebo budeme jednotní? sa mi zdala ako z inej planéty.

Šírenie zloby, nenávisti a odplaty bolo a je zakódované

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2019

Komentáre

Teraz najčítanejšie