Denník N

Úľava, pocit zlyhania, smútok – tri ženy opisujú, čo sa s nimi dialo, keď prestali dojčiť

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Natália mala pocit, že keď prestane dojčiť, hoci aj zo zdravotných dôvodov, bude akoby menej matkou. Veď fľašu môže dať dieťaťu ktokoľvek. Výčitky máva dodnes.

Americká tenistka Serena Williamsová, ktorá otvorene hovorila o vážnych komplikáciách po pôrode a aj o svojom materstve, spomínala, že keď na radu trénera prestala dojčiť svoju vtedy polročnú dcérku, aby sa dostala do formy, oplakala to.

O jej rozhodnutí sa diskutovalo na sociálnych sieťach, dochádzalo tam k prudkým hádkam medzi prívržencami a prívrženkyňami jej postupu a opačnou stranou.

Dojčenie je pre ženy veľká téma, a to neplatí len pre prominentné matky. Dojčenie je takisto zdrojom pochybností, či robia všetko správne a či tým, ako sa rozhodnú, nespôsobia nenapraviteľné škody.

Aj o týchto dilemách sme sa rozprávali s tromi ženami, ktoré z rôznych dôvodov prestali dojčiť. Hovorili tiež o tom, ako to vnímalo ich okolie, ich partner a čo ich to naučilo.

Lenka: Materstvo ma zastihlo v zlej chvíli

Dnes 37-ročná grafička na voľnej nohe sa stala mamou pred piatimi rokmi. S manželom sa tešili, tehotenstvo bolo v poriadku, v druhom trimestri dokončili svojpomocnú prerábku bytu po Lenkinej babke.

„Všetko bolo nachystané, postieľka zložená, záclony zavesené, výbavička nakúpená, mali sme vybraté meno pre dievča aj pre chlapca, lebo sme sa rozhodli, že nechceme vopred vedieť pohlavie. Dva dni pred nástupom do nemocnice na plánovaný cisársky rez mi môj na mol opitý manžel zatelefonoval z baru, že už ma neľúbi, má inú, chce sa rozviesť, a pretože mi nechce ešte viac ublížiť, bude za to, aby dieťa zverili do mojej starostlivosti,“ rozpráva Lenka.

Okamžite vtedy zavolala svojim rodičom a bratovi, že potrebuje pomôcť. Porodila, ako bolo naplánované, po týždni sa vrátila do bytu, kde už neboli žiadne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Životy žien

Teraz najčítanejšie